Bonga z dyfuzorem oraz filtracjami. Czym są i z czym to się je? 0
  Bonga z dyfuzorem oraz filtracjami. Czym są i z czym to się je?

  Bonga z dyfuzorem oraz filtracjami. Czym są i z czym to się je?

  Jeśli przez jakiś dłuższy czas masz już kontakt z paleniem, to pewnie nie raz słyszałeś "perkolator", "filtracja" czy "dyfuzor". Jeśli mam być szczery to te słowa nawet dla weteranów do dziś mogą być owiane tajemnicą, bo choć istnieją długo w kulturze zielonych liści i dzisiaj dyfuzory i perkolatory stały się jako tako standardem w każdym bongosie, to nie każdy z nich korzysta. Więc jak to z nimi jest? Czym jest dyfuzor oraz perkolator? Zapraszam do artykułu.

  Bongo z dyfuzorem i perkolatorami - kompletny poradnik

  Choć prawidłowa nazwa filtracji to perkolator lub dyfuzor (bo dym się filtruję za pomocą dyfuzorów i perkolatorów), to w Polsce przyjęło się, że palimy bonga z filtracjami. Nie ma w tym nic złego, jest to poprawne jak najbardziej. 

  Perkolatory i dyfuzory mogą wyglądać na skomplikowane, ale w rzeczywistości takie nie są. Dają o wiele, wiele więcej przyjemności z palenia niż w przypadku jointa czy nawet zwykłego bonga. Perkolator/dyfuzor to w zasadzie małe urządzenie, które tworzy filtr. A co robi ten filtr?

  (UWAGA GŁUPIE ALE JEDNAK NIE GŁUPIE!)

  Filtruje. Po prostu. Podczas gdy palisz z bonga, które posiada kilka dyfuzorów lub nawet jeden, to bardzo łatwo zauważyć co w bongu się dzieje. Powstają bąbelki, które rozdzielają dym i oddzielają go na tyle ile mogą, od substancji smolistych. Bonga to idealne "urządzenia", które sprawdzają się wtedy, kiedy chcesz się mocniej upalić i wziąć większego buszka. 

  Sam proces filtracji w tym bardzo pomaga, bo dym jest delikatniejszy i łatwiej skumulować większą chmurkę, bez konieczności większego wysiłku; jak w przypadku jointa. 

  A czym się różni dyfuzor od perkolatora?

  Wytłumaczę to tak, jak tłumaczył mi mój przyjaciel (pozdro Mikołaj). 

  Perkolator to taka mała filtracja, która robi sobie PERK PERK PERK w bongosie. Dyfuzor to ogromny byk, który robi OJACIENIEZŁYMŁYN.

  No i w sumie z tym się zgadzam. Dyfuzor kojarzy się z czymś większym, jak np. filtracja wierzba, która składa się z 12-stu gałęzi. Perkolator z czymś mniejszym, ale nie na tyle małym, by nie działać, bo inaczej nie miałoby sensu ich ładować do szkła. Wiesz, przy dyfuzorze czujesz jak całe bongo się trzęsie, przy perkolatorze już mniej. W każdym bądź razie, większość i tak będzie nazywać to filtracją.

  Jakie są typy perkolatorów i dyfuzorów (filtracji)?

  Bonga z filtracjami są dostępne we wszystkich możliwych rozmiarach i kształtach, ale jeśli chodzi o dyfuzory i perkolatory to jest kilka podstawowych, które znajdziesz w sklepach z bongami. Sklep z bongami JarajTo oferuje wszystkie możliwe filtracje, ale dziś przytoczę kilka najważniejszych i tych, które są najbardziej popularne. 

   

  Dyfuzor Tree - inaczej zwany wierzbą

  Wierzba to chyba jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych filtracji. Czemu wierzba? W tej filtracji, jak z resztą widzisz na dole - występuje kilka prętów, które przypominają gałęzie. Czasem jest ich nawet 24. Jednak podstawową liczbą jest 12-ście. Mówi się, że im więcej tym lepiej, ale możesz spodziewać się tego, że przy większej ilości tych "gałęzi" będą one na pewno delikatniejsze i cieńsze. Co może skutkować zbiciem ich w środku bongosa. 

  Jest to minus tej filtracji, bo gdy bongo ci spadnie to możesz spodziewać się, że filtracja zbije się pierwsza. To wszystko przez to, że każdy pręt jest ułożony blisko siebie. 

  Jak działa filtracja Tree (wierzba)?

  Dyfuzor ten zaciąga wodę przez środkowy trzon, po czym wypuszczą ją wraz z dymem przez gałęzie filtracji. W tym momencie powstaje niesamowicie dużo bąbelków, bo każdy z prętów posiada kilka dziurek. Woda wraz z dymem odbija się od ścianek, a dzięki temu, że każda z gałęzi posiada małe dziurki, to dym jest w pytę delikatniejszy. Jeden z lepszych dyfuzorów jeśli chodzi o oczyszczanie dymu ze substancji smolistych. 

  Filtracja wierzba

  Tutaj przykład bongosa z filtracją Tree Perc ze sklepu JarajTo:

  [32100]

  Spiral perc - czyli spiralna filtracja

  Kolejną filtracją (perkolatorem) będzie spiralka. Dość popularna i bardzo widowiskowa, bo w końcu o to tez chodzi w paleniu co nie? O przyjemność na każdym podłożu. 

  Filtracja spiralna sprawia, że powierzchnia dymu zostaje zgnieciona i zmniejszona pod naciskiem wody w spiracle, która to wypycha ją do ścianek filtracji i wypuszcza w komorę razem z wodą. Dzięki temu dym jest chłodny i delikatny, więc będziesz mógł ściągnąć solidniejszego buszka w płuca. Spiralny perkolator jest o tyle fajny, że dodaje też wizualizacji do twojej sesji. Gdy będziesz ciągnąć chmurkę powoli, to zauważysz jak dym krąży w spiralnych rurkach bongosa. Mega efekt, a samo działanie filtracji - wyśmienite. 

  Filtracja spiralka, działanie.

  Jak dobrze się skupisz to zauważysz jak woda płynie przez spiralną rurkę.

  Honeycomb - filtracja stworzona na wzór plastrów miodu (moja ulubiona :P)

  Hej! Może tego się nie spodziewałeś, ale ktoś kiedyś stwierdził, że przemieni szkło na plaster miodu i tak powstała jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najmocniejszych filtracji - Honeycomb. 

  Co ciekawe filtracja Honeycomb w wielu krajach jest najbardziej pożądaną filtracją. Nie dziwi mnie to ani trochę ponieważ ma w sobie ona ogromną moc, a można ją zamontować do praktycznie każdego bonga, nawet tego najbardziej klasycznego - prostego. Zazwyczaj bonga, które posiadają te filtrację, nie zatrzymują się na jednej, a na kilku, nawet do 3-4. Mega rozwiązanie, ponieważ w bongosie tworzą się wtedy dodatkowe komory samoistnie, dyfuzor tak już został skonstruowany. 

  Jak działa filtracja honeycomb?

  Filtracja posiada kilkadziesiąt dziurek. Dziurki te tworzą nawet kilkaset bąbelków w ciągu sekundy w których znajduje się dym i "rozwala" się o ścianki bonga przy czym zostaje filtrowany już przy pierwszym przejściu przez plastry miodu. Dym staje się delikatniejszy i chłodniejszy. 

  Filtracja honeycomb

  Przykład bongosa z filtracją honeycomb ze strony JarajTo:

  [32098]

  Showerhead - w skrócie: prysznic

  Showerhead to kolejna popularna filtracja wśród stonerów. Bardzo dokładnie filtruje dym dzięki systemowi składającego się z ogromu małych dziurek. W sumie trochę się zastanawiałem nad tą nazwą i chyba znalazłem rozwiązanie.

  Jak widzisz na poniższym gifie, filtracja ta składa się z czegoś na podobieństwo okręgu/pierścieni, a kończy się zaokrągloną główką. Działanie tej filtracji tłumaczy jej nazwę. Woda wraz z dymem idzie w górę po czym opada na główkę i wraca na samo dno komory. To teoria, ale myślę, że całkiem dobra i trafna. 

  Jak działa filtracja showerhead?

  Pomimo tego, że przed chwilą wytłumaczyłem trochę jej działanie jednocześnie tłumacząc skąd się wzięła jej nazwa, to postaram się to trochę przybliżyć.

  [32097]

  Showerhead to dyfuzor, który wodę zaciąga na podobnej zasadzie co Tree Perc, jednak zamiast wypuszczać wodę na dół, wypuszcza ją ku górze, bezpośrednio do rurki powiązanej z ustnikiem. Podczas gdy się zaciągasz, to wraz z wodą przez małe otwory przechodzi dym. Dym nie dość, że jest rozpraszany, to dodatkowo musi przejść przez naprawdę cienkie otwory. Co daje niesamowitego efektu chłodnej i delikatnej chmurki. Co prawda showerhead działa trochę inaczej od reszty filtracji, bo jest zazwyczaj przy szyjcie rurki ustnika i przez to dym trafia bezpośrednio do płuc, ale to nie znaczy, że nie możesz się zaciągnąć jak Polski rząd. 

  Filtracja showerhead

  Filtracja UFO - jak bardzo nie z tej ziemi?

  Z dyfuzorem UFO mam taki problem, że mimo iż jestem specem (XD), to często mylę go z Showerheadem. Wyglądają dość podobnie, chociaż UFO jest zazwyczaj wyżej od Showerheada. Jest ostatnią komorą z dołu, lub pierwszą z góry. Czyli jakby w bongosie występowały filtracje: UFO, Showerhead. To Showerhad byłby w dzbanie na wodę, a UFO w komorze za którą znajduje się ustnik. 

  [31857]

  Jak działa w takim razie filtracja UFO?

  Filtracja UFO zaciąga wodę do środka kopuły, transportuje ją na dół, miesza z wodą w której jest zanurzony okrąg spodka i wypuszcza wodę w komorę razem z tą która bezpośrednio leci z nacięć w górę. 

  Filtracja ufo

  Filtracja, która tworzy tornado 

  Jedna z najbardziej efektownych dla oka filtracji. Choć paląc z takiego bonga, ciężko będzie ci spojrzeć jak to wygląda. Chyba, że palisz do lustra xD. 

  Jak działa filtracja Tornado?

  [32092]

  Filtracja ta często jest poprzedzana innymi filtracjami, np. honeycombem. Z tą akurat współgra idealnie, bo kuleczki wody z dymem zmierzając ku tornadzie zmieniają się w spójną całość. Dzięki temu dym ochładza się jeszcze bardziej, jeszcze więcej substancji smolistych zostaje rozrzuconych po komorze bonga, a do ciebie dociera chłodny i przyjemny dymek. Z resztą spójrz sam co się dzieje z dymem w takiej sytuacji. 

  Filtracja tornado

  Dyfuzor Inline - Po "Polskiemu" - W linii

  Można powiedzieć, że pod ten dyfuzor budowane jest bongo. Wyżej na gifie widzisz filtrację tornado oraz honeycomb. W takim przypadku nie ma problemu z wycięciem tornada i wstawienia drugiego honeycomba. Jednak jeśli chodzi Inline to byłby problem ponieważ ta filtracja jest długa i stawiana wzdłuż szkła, co z resztą zaraz zobaczysz. 

  [4209]

  Jak działa filtracja Inline?

  Zasada działania tej filtracji jest bardzo prosta. Podobnie jak w większości filtracji tworzą się bąbelki, jednak na większej powierzchni niż np. w Tree Perc'u. Bąbelki wytwarzają się poprzez duże nacięcia w rurce. 

  Filtracja inline

  Tutaj akurat filtracja Inline połączona z wierzbą. Jak widzisz bąbelki wytwarzane przez dyfuzor Inline są o wiele większe. 

  Filtracja artystyczna, czy to ma w ogóle jakiś sens?

  O nich ciężko coś sensownego napisać, bo tak naprawdę każda filtracja artystyczna różni się od siebie. Może działać jak Inline, wierzba, UFO czy każda inna filtracja i ciężko to ocenić, chyba, że ktoś po samym przepływie dymu stwierdzi na czym była wzorowana (trochę tak umiem hehe). 

  [2287]

  Fajne jest to, że takie filtracji nadają charakteru dla bonga. Ciężko się nie wyróżnić jeśli masz bongo z filtracją w kształcie i kolorach ośmiornicy, kaktusa, Ricka i Mortiego, czy jak niżej - smutnego tosta z jajem :(.

  Filtracja artystyczna

  Podsumowanie

  Jest w czym wybierać. Ten poradnik na bank pomoże ci zakupić odpowiedni dyfuzor pod swoje preferencje. Od siebie na pewno mogę polecić Honeycomb, Wierzbę oraz Inline. Jednak najlepiej jakbyś znalazł kogoś wśród znajomych, kto posiada bongo z filtracją, jakąkolwiek. Wtedy będziesz mógł spróbować czy to dla ciebie. 

  Pamiętaj, że filtracje oczyszczają dym z substancji smolistych, ochładzają dym i sprawiają, że dym jest delikatniejszy. Uprzedzając pytania; W żadnym wypadku nie zmniejszają mocy twojego tematu! A wręcz przeciwnie, będziesz wstanie więcej wciągnąć! 

  Pozdro! 

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium