Bongo do dabu vs bongo do suszu - jakie są różnice? 0
  Bongo do dabu vs bongo do suszu, jakie są różnice?

  Bongo do dabów - jak palić dab?

  - Dab, dab.

  - Kto tam?

  Zauważyłem, że dabowanie jest teraz na topie. Wszyscy chcą spróbować tego nowego sposobu palenia. Powstają dabpeny i różne inne sprzęty, które pomagają w inhalowaniu się tym specyfikiem. W Polsce jednak nie jest to takie proste. Nie dość, że trzeba mieć specjalny sprzęt, to jeszcze trzeba umieć zrobić wosk z marihuany. A to nie jest takie łatwe, jak się wydaje.

  Ale to nic, na szczęście jestem ja i poprowadzę cię trochę przez daby, bo bez wiedzy o nich – nie ma sensu pisać o bongach do wosku (pot. dab rig’s).

  Co to Dab?

  Dab to mega mocna sprawa. Koncentrat z marihuany może posiadać aż do 90% THC, co jest naprawdę wysokim wynikiem, gdyż sam susz posiada do 25% THC. Daby w zależności od tego jak są pozyskiwane, mogą być spotkane pod inną nazwą. W Polsce to raczej mało ważne, bo tutaj o daba ciężko, chybachyba że zrobi się samemu. W każdym razie inne określenia na dab to:

  - Wosk,

  - olej haszyszowy (BHO),

  - miód, a miód dlatego, że ma podobny kolor i konsystencje do miodu.

  Konsystencja dabu sprawia, że nie można go palić tak samo jak suszu. Sposób jest nieco inny i choć niektórzy ludzie dodają go do jointów, to bez suszu by się nie spalił. Bletka by zwyczajnie przemokła. W takim przypadku najlepiej się sprawdza nic innego jak bongo. Dab potrzebuje trochę czasu, żeby mógł się stopić i zacząć wytwarzać dym. 

  Bonga do dabu to najpopularniejszy sposób palenia wosku z marihuany

  Daby się podgrzewa, ale mimo wszystko nie działa to tak samo jak waporyzacja. Dabbing to metoda inhalacji koncentratów marihuany, takich jak shatter, wax czy crumble. Waporyzacja to metoda inhalacji olejków lub suszu marihuany za pomocą specjalnego urządzenia, które podgrzewa je gorącym powietrzem.

  Związane to jest ze znacznie większą temperaturą, która powstaje podczas podgrzewania specjalnego cybucha. A jak wygląda cybuch do dabów?

  Cybuchy do dabów są strasznie charakterystyczne. Nie idzie ich pomylić z cybuchami do suszu, a wszystko za sprawą innej budowy. Poza tym cybuchy te są często zbudowane z dwóch części, a mianowicie z gwoździa i no, cybucha haha.

  Jedną z największych różnic między dabbingiem a waporyzacją jest sposób podgrzewania koncentratu: Waporyzatory używają ciepła konwekcyjnego: ciepło paruje materiał za pomocą gorącego powietrza Dabbing używa ciepła przewodzącego: materiał jest spalany przez nałożenie go na podgrzaną powierzchnię 

  Sprawdź ofertę bongosów w sklepie internetowym z akcesoriami do jarania

  [24652, 24648]

  Można też spotkać tzw. miseczki do wosku (bangery). Wytłumaczę główną różnicę.

  W przypadku cybucha z gwoździem podgrzewamy sam gwóźdź, no i jest on gwoździem programu haha. W przypadku bangera podgrzewamy całą michę. Do podgrzewania obu cybuchów najczęściej używa się mini palników gazowych. Na JarajTo.pl znajduje się dość spora oferta tychże płomieniastych kolegów.

  Banger oraz cybuch z gwoździem do dabów.

  A i warto wspomnieć tutaj o dabberze, czyli metalowej długiej "łyżeczce", którą to nakłada się wosk na gwóźdź lub wsadza do bangera. Bez niej ani rusz, ale w sumie można użyć zwykłej łyżki lub patyczka by nałożyć dab.

  Dabbing. Dabowanie bonga, palenie z bonga do wosku.

  Bonga do suszu vs. Bonga do dabu

  Każde bongo może być do dabów! Różnice robi cybuch, który notabene decyduje o tym czy bongo jest do dabów, czy do suszów. Można też spotkać bonga, które posiadają oba cybuchy i wystarczy tylko go zmienić by móc zapalić daba bądź wziąć bucha z palonego suszu. Zawsze warto uzbroić się w dodatkowy cybuch do dabów, bo nigdy nie wiesz kiedy spotka cię szansa na to, by daba spróbować. 

  Być może zauważyłeś, ze w naszej ofercie jest dużo bongosów do dabów, które wcale nie są takie duże. Co jest tego powodem?

  Powiesz: Im większe bongo, tym większa chmura. I masz rację. Jest to prawda i w przypadku suszu jak najbardziej można zastosować to stwierdzenie. Daby są mocniejsze więc mniejsze bongo nie będzie uwłaczać chmurze w żaden sposób. Chmura będzie mniejsza to fakt, ale jeden mniejszy buch z daba można porównać do cumulusa z 50 centymetrowego bonga. A to dlatego, że dab jest tak jak pisałem wcześniej - mocniejszy. 

  Do tego palenie dabu jest o tyle spoko, że wytwarza się mniej substancji smolistych, przez to, że wosk nie ma bezpośredniej styczności z ogniem.

  Co ciekawe np. w USA daby są już tak popularne, że powstają specjalne waporyzatory, a właściwie DABPENY z napełnionymi kartridżami olejem BHO. Dabowanie jest tam na porządku dziennym od kilku dobrych lat.

  Najczęściej zadawane pytania dotyczące fajek wodnych do dabowania:

  Bonga do dabów - czy są droższe?

  Nie, ceny bongosów do dabów są takie samie jak ceny fajek wodnych do suszu. Różnica może powstać wtedy kiedy kupujesz osobno cybuch do dabowania dla swojego bongosika. Wtedy różnica tworzy się na poziomie ok. 15-30 złotych.

  Czy z każdego bonga można palić dab?

  Tak i tak jak pisałem wyżej; jest to uzależnione od rodzaju cybucha, a nie bonga. Jeśli chcesz to możesz dabować nawet z 40 centymetrowej klasycznej fajki wodnej. Wystarczy, że zmienisz cybuch na odpowiedni.

  Filtracje w bongo do dabu

  Filtracje w bongo do dabu nie są koniecznie, aczkolwiek dym przez to, że dab też jest podgrzewany, może być gorący, w takim wypadku lepiej mieć filtracje, a jeszcze lepiej jakby paliło się daba z bongo lodowego, do którego możesz dorzucić kostek lodu i poczuć chłód, zamiast gorąca, które twoje płuca może podrażnić. 

  Czy waporyzacja i dabbing to to samo?

  Gdyby zastanowić się głębiej to w końcu dab się nie spala przy pomocy ognia, a rozgrzanego do pewnej temperatury gwoździa lub bangera. Czy w takim przypadku można mówić o waporyzacji? 

  Przyjrzyjmy się trochę bliżej. Skoro waporyzacja polega na podgrzewaniu suszu za pomocą kondukcji lub konwekcji, to czym się różni kondukcja od podgrzewania szkła palnikiem? W głównej mierze temperaturą. Niestety nie jesteś w stanie przewidzieć tego, do jakiej temperatury podgrzejesz michę cybucha, lub gwóźdź. Są specjalne urządzenia, które pozwalają na podgrzewanie tychże akcesoriów do konkretnej temperatury, ale jeśli jesteś fanem dużych buchów, to wybierasz bongo, bo jak dobrze wiesz waporyzacja nigdy w życiu nie pozwoli ci ściągnąć tak ogromnego bucha jak w przypadku bonga. Poza tym, co to byłaby za frajda jak miałbyś jeszcze temperaturę w cybuchu mierzyć, żeby kurde zajarać bucha, co nie?

  Podsumowanie

  Z tego artykułu dowiedziałeś się wszystkiego, co wiem na temat bong do dabowania. Wiedza jak każda złotówka, w tych czasach na bank się przyda. Pamiętaj, że każde bongo może być użyte do dabowania i nie ma tu żadnej reguły, oprócz tej, która mówi wprost, że potrzebny jest specjalny cybuch ;). A o tym jak zrobić daba, napiszę niedługo artykuł, więc miej się na baczności! 

  Bongo do dabowania

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium