Co to jest marihuana - skun - zioło haszysz?

  0
  Co to jest marihuana, skun, zioło haszysz?

  Co to jest marihuana, skun, zioło, haszysz – wyjaśnienie

  Slang, slang i slang. Popatrz, dzięki marihuanie powstało tyle slangowych określeń, że ciężko jest zliczyć. Nic dziwnego, w końcu samych metod palenia marihuany jest ogrom. Czy chociażby przyrządzania jej! Albo nawet hodowania! I co najlepsze, slang ten mi się podoba. Skun - świetnie słowo, ale co to jest skun dowiesz się dopiero gdzieś w środku artykułu. Słaba zachęta? No trudno. Starałem się :D! 

  Mimo wszystko, warto wiedzieć czym różni się haszysz od marihuany, co to w ogóle jest marihuana i czy skun, joint, spliff to to samo. Ten artkuł cię troszkę douczy i przede wszystkim zadziwi! Więc zaczynamy. 

  Co wspólnego marihuana ma z kodem 420?

  420 to popularna liczba wśród palaczy zioła. Istnieje wiele historii oraz plotek na temat tego, jak „powstała” ta liczba. Niektórzy twierdzili, że to specjalny kod, którym posługują się policjanci, by złapać ludzi sprzedających lub palących zioło. Inni twierdzą, że to urodziny Adolfa Hitlera, ale tak całkiem serio, co to znaczy 420? 

  420 to liczba powiązana tylko i wyłącznie z użytkownikami marihuany, kilkanaście lat temu kod ten został wymyślony przez grupę nastolatków, którzy umawiali się na palenie zioła po szkole o godzinie 16:20. W końcu poszło to tak głęboko, że godzina 16:20 (4:20) stała się symbolem palenia marihuany. Dziś symbol jest rozpoznawany wszędzie i przez wszystkich, którzy kiedykolwiek mieli styczność z marihuaną. Wszystkie teorie spiskowe o 420 są niczym przy prawdziwej historii.

  Co to znaczy marihuana?

  Marihuana ma wiele imion, marihuana to gandzia, maryśka, MJ, Mary Jane, zioło, zielsko. Określeń na marihuanę jest wiele, jednak za tymi wszystkim imionami kryje się nic innego jak wysuszone kwiatostany żeńskich roślin konopi indyjskich lub konopi siewnych. Czyli marihuana znaczy potocznie zioło, które pali się z bonga, jointa, waporyzatora i tak dalej…

  Termin marihuana pochodzi z Meksyku, jednak to kwestia sporna nawet w dzisiejszych czasach. Według Oxfordzkiego słownika termin może pochodzić z języka Nahault, który swoją drogą właśnie w Meksyku jest językiem urzędowym. Dzisiaj posługuje się tym językiem jedynie 1,6 miliona mieszkańców. W każdym razie marihuana według tego słownika pochodzi od słowa mallihuan, co oznacza w wolnym tłumaczeniu więzień. Jeśli ta teoria miałaby potwierdzenie to pochodzenie tego słowa miałoby sens.

  Wiele osób jednak się z tym się sprzecza, mówiąc, że to słowo tylko i wyłącznie jest podobne fonetycznie, a zbieżność jest przypadkowa. Z najbardziej logicznym i możliwym wyjaśnieniem przychodzą Chiny z wyrażeniem „kwiaty z nasion konopi”, co zapisuje się 麻仁 花 -ma ren hua.

  Ciekawostka:

  • W języku angielskim zapis ten wygląda tak: marijuana, jest to dość nowoczesne, przekształcono po prostu zapis tego słowa przez sposób jego wymowy.
  • Marihuana jest kojarzona z imieniem i nazwiskiem Mary Jane, nie bez powodu. W etymologii ludowej Meksyku slangowo marihuana przybierała imię Marie Juana.
  • Lista krajów z legalną marihuaną jest mniejsza niż sądzisz. Wśród nich nie ma nawet Holandii!

  Pamiętaj, że w polsce jak ktoś cię pyta o ziolo, to nie pyta o herbatkę babci Jadwigi, tylko o marihuanę.

  Co to skun?

  Często można usłyszeć zwroty typu „idziemy na skuna, albo na skuny?” bądź „ale tu śmierdzi skunem”. Niektórzy używają tego słowa by określić skręconą w bletce marihuanę. Jest to błąd, bo skun to nic innego jak genetycznie zmodyfikowana marihuana, która uzyskuje maksymalną liczbę pędów, a jej moc THC jest o wiele większa od zwykłej rośliny. 

  Co to znaczy zioło?

  Zioło to slangowe określenie na marihuanę. W sumie nie tylko w polsce, bo często za granicami naszego kraju można się spotkać z określeniem "herbs", które na polski oznacza nic innego jak: ZIOLO! abo zioła, jak w tym przypadku. Jeśli ziolo jest marihuana, to czy haszysz to tez ziolo? No w sumie tak, jednak nie do końca, bo haszysz to coś, co robi się z marihuany, podobnie jak dab. 

  Co to jest haszysz? Haszysz a zioło, różnica

  Haszysz to substancja pozyskiwana ze zlepionej żywicy marihuany. Jest to jedna z najsilniejszych substancji psychoaktywnych pozyskiwanych z konopi. Haszysz może mieć nawet 50% THC, gdzie suszone kwiatostany posiadają zazwyczaj 7-16%, choć zdarzają się takie perełki, które przekraczały 30%.

  W Polsce można za to palić na legalu haszysz z CBD, który przekracza 20%. Nie oszukujmy się haszysz jest mocny. Można go palić jak marihuanę, zawijając w bletkę. Nie polecam jednak tego dla początkujących. Fale kaszlu mogą odebrać całą przyjemność z palenia a szkoda marnować bucha o nieziemskiej mocy. Jak więc palić hasz? Najlepiej z bonga do dabu. Wracając do samego haszu... z reguły przypomina baton czekoladowy przez swój kolor, oraz przez to, że w efekcie końcowym produkcji jest zazwyczaj prostokątny.

  Świetną opcją jest również jego waporyzacja. Zanim przejdziesz do jego inhalacji, warto wspomnieć że można waporyzować w nim rozmaite zioła różnym działaniu.

  Teraz widzisz jaka jest różnica między haszyszem, a marihuaną, procentowa! :D

   Co to jest skun, haszysz, marihuana?

  Marihuana vs papierosy

  Wielu zwolenników marihuany uważa, że palenie papierosów jest bardziej szkodliwe od palenia marihuany. Jest to prawda. Nikotyna, co jest potwierdzone badaniami i trąbione jest o tym wszędzie – wywołuje raka, nie tylko płuc. Można nabawić się nowotworu każdego organu poprzez palenie papierosów. Obie substancje mają wpływ na zdrowie o których zaraz się przekonasz. Teraz nasuwa się następujące pytanie.

  Czy marihuana wywołuje raka?

  Dość sprzeczne, prawda? Jak to jaranie zioła powoduje raka?! Przecież marihuanę stosuje się właśnie w przypadkach zachorowania na nowotwory. Ten fakt nie przesadza niektórym, żeby nadal wykorzystywać argument o rakotwórczości marihuany. W takim razie, jakie jest prawdziwe ryzyko zachorowania na nowotwór podczas przyjmowania marihuany?

  Tak naprawdę żadnych dowodów na to, że marihuana wywołuje nowotwory, a badań było tyle, że głowa mała. Prześledziłem sporo artykułów i badań na ten temat - nie znalazłem żadnego rzetelnego źródła, które podaje jakiekolwiek informacje na temat tego, że przez zażywanie marihuany można zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.

  Prawda jest taka, że marihuana nie wywołuje nowotworów, tylko robią to złe nawyki związane z samym jej paleniem. Co przez to rozumiem? A no, że podczas palenia wydziela się dużo substancji smolistych, które odpowiadają za zwiększone ryzyko zachorowania na raka. Nie oznacza to jednak, że nie da się palić w sposób, który jest o wiele zdrowszy.

  Jakie więc są DWA NAJGORSZE NAWYKI związane z paleniem marihuany?

  • Palenie z krótkiej prostej lufki - wszystkie substancje smoliste z dymu dostają prosto do płuc. Temperatura bucha powyżej 50 stopni też odpowiada za zwiększenie ryzyka.
  • Opalanie lufek - w tym ciemnobrązowym osadzie znajdują się przede wszystkim szkodliwe substancje smoliste. Zawartość medycznego THC lub legalnego CBD jest w nich naprawdę mała. Efekt który po jej opaleniu będziesz miał to bardziej mieszanka niedotlenienia i dostarczenia tego syfu.

  Jak zmniejszyć ryzyko raka związane z paleniem marihuany?

  Płuca są delikatne i podatne, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przerzucenie się z palenia na jedzenie. Pomijamy wtedy wrota jakimi są płuca i nie pochłaniamy substancji smolistych bo pomijamy proces spalania.

  Po prostu zacznij wapować, nie jesteś przekonany? Sprawdź fakty i mity o waporyzacji, ten sposób polega na wytwarzaniu pary a nie na spalaniu, więc nie powstają podczas niego substancje smoliste.

  Ściągnij czystego bucha z bongo! Przefiltrowany dym przez przeróżne filtrację będzie o niebo czystszy.

  Dobra, a co jeśli przyzwyczaiłeś się do palenia z lufki i nie chcesz z tego zrezygnować? Wydłuż drogę jaką musi pokonać dym, przez spiralną lufkę i ściągnij chłodniejszego bucha. Dłuższa droga dymu= mniejsza temperatura i więcej substancji smolistych na ściankach lufy. Drugą i lepszą opcją jest sięgnięcie po lufkę bubbler. Bubbler to lufka do której wlejesz wodę, działa podobnie jak bongo tylko jest mniejsze.

  Przyszedł czas na jointy i blanty. Przez długi czas myślałem, że nie da się zaradzić kaszlowi paląc jointy, w sumie to nie tylko ja miałem takie zdanie. Jednak na pewnej domówce miałem okazję zapalić po raz pierwszy jointa z filterkiem z węglem aktywnym. Buch był po prostu pierwsza klasa, od tego czasu każdemu serdecznie polecam. Takie filterki zmniejszają ilość substancji smolistych, które drażnią gardło i do tego można je używać nawet kilka razy.

  Wróćmy do papierosów i marihuany

  Ostatnio przeprowadziłem mały eksperyment, chodziłem po sklepach z papierosami i pytałem sprzedawców, czy papierosy są psychoaktywne. Jeden Pan odpowiedział mi, że gdyby były to by nie można było ich sprzedawać w sklepie i że to niedorzeczne. Pomyślałem, okej - czyli gdyby papierosy były psychoaktywne, to nie można by było ich sprzedawać, ale to, że wywołują raka, jest całkiem okej. W każdym razie tylko w jednym sklepie, który był prowadzony przez młodą Panią, otrzymałem odpowiedź, że tak - tak samo jak inne legalne używki (kawa też jest taką używką). Nikotyna jest psychoaktywna, działa jako stymulant - zaskoczony? Nie powinieneś, jeśli kiedykolwiek paliłeś papierosy, zapewne czułeś, że twój organizm nie zachowuje się jak przed zapaleniem. Dodatkowo nikotyna podwyższa poziom dopaminy w mózgu, co jest głównym powodem tego, że uzależnia. Nie wspomnę o tym, że papierosy to nie tania "przyjemność", marihuana też nie, ale bądźmy szczerzy i powiedzmy to wprost. Paląc papierosy bardzo łatwo się uzależnić, więc stawiam obiad u Magdy Gessler jeśli ktoś mi powie, że to nie aż tak droga używka.

  W tym momencie po raz drugi nasuwa się pytanie które nie może zostać bez odpowiedzi... Jak to jest z tym uzależnieniem od marihuany? Jeśli jest, to czy równie ciężko pozbyć się tego nałogu jak rzucenia papierosów?

  Jakie są skutki odstawienia nikotyny?

  • Drażliwość,
  • bezsenność,
  • niepokój,
  • trudności z koncentracją,
  • zwiększony apetyt (dlatego mówi się o tym, że po rzuceniu papierosów się tyje).

  Jakie są skutki odstawienia marihuany, THC?

  • Niepokój,
  • bezsenność,
  • trudności z koncentracją,
  • brak apetytu,
  • lenistwo poparte brakiem motywacji do działania. 

  Skutki odstawienia marihuany lub nikotyny

  Wszystko zależne jest od tego, jak długo paliłeś nikotynę lub marihuanę. Znam osoby, które palą kilka lat i nie mieli żadnych objawów po odstawieniu marihuany. Ja przyznaje się bez bicia, że paliłem papierosy przez kilka lat. Odczuwałem bardzo mocno skutki takie jak, drażliwość i zwiększony apetyt, reszty nie doświadczyłem. Co to oznacza? Że na każdego wszystko działa inaczej. 

  Jakie są skutki uboczne palenia papierosów, a jakie palenia marihuany?

  Palenie papierosów nie tylko może wywołać raka płuc, jest wiele innych skutków ubocznych palenia i nie mówi się o nich tak często, jak o raku. Dlaczego? Nie jestem pewien - ale skoro ludzie przyzwyczaili się do tego, że papierosy dają raka i nadal palą, to pewnie pozostałe skutki uboczne nie zmieniłby nic w tym kierunku, chociaż kto wie, mniej boimy się raka niż chorób psychicznych i to jest fakt. Uzależnienie i przyjmowanie nikotyny może też prowadzić do takich skutków ubocznych jak:

  Skutki uboczne palenia papierosów na tle fizycznym:

  • utrata potencji, częściej u mężczyzn,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • znaczne obniżenie masy noworodków, co prowadzić może do wielu chorób,
  • astma oraz inne choroby płuc,
  • obniżona odporność.

  Skutki palenia papierosów na tle psychicznym:

  • niepokój,
  • bezsenność,
  • większy potencjał rozwoju chorób psychicznych,
  • depresja,
  • możliwy rozwój i doprowadzenie do innych uzależnień,
  • pobudzenie,
  • drażliwość - często przez brak nikotyny w organizmie.

  Skutki uboczne palenia papierosów

  Nie tylko palenie papierosów ma swoje skutki uboczne, marihuana to "święte ziele" ale wszystkiego trzeba używać z głową i wiedzieć, jakie skutki uboczne mogą wystąpić po zażyciu jakiejkolwiek substancji. 

  Skutki uboczne palenia marihuany na tle fizycznym:

  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • nadmierne wytwarzanie flegmy,
  • świszczący oddech.

  Skutki uboczne palenia marihuany na tle psychicznym:

  • lenistwo,
  • upośledzenie pamięci,
  • opóźniony rozwój mózgu u osób młodych (czytałem gdzieś, że najlepszy okres na rozpoczęcie przygody z marihuaną to 25 rok życia, dość ciekawe).

  Skutki uboczne palenia marihuany

  Skutków ubocznych palenia marihuany jest o wiele mniej, teraz już tylko można się zastanawiać, czemu marihuana jest nielegalna i wzbudza tyle kontrowersji, a palenie papierosów nie. Trzeba z tym żyć. Ale czy marihuana jest zdrowa? No nie do końca, to nadal narkotyk psychoaktywny i nadal trzeba brać odpowiedzialność i zażywać go z głową.

  Trochę odbiegnijmy od tego tematu, czas odpowiedzieć na dość ważne pytanie.

  Kto odkrył marihuanę?

  Nie ma za to odpowiedzialnej osoby. Można strzelać, że ta osoba pochodziła z Chin. Ale kim był, wie to tylko przeszłość. Za to wiemy kto odkrył bongo na nowo. Zdziwi cię, że jego ojciec żył we współczesnych czasach. Marihuana, a właściwie konopie były używane już 6000 lat przed naszą erą. W Chinach w tych czasach nasiona konopi były używane jako przyprawa, 2 tysiące lat później, zaczęto produkować tekstylia z włókien konopi. W 2727 r. przed Chrystusem powstał pierwszy zapis dotyczący leczenia marihuaną. Marihuaną leczył Chiński lekarz, ojciec medycyny Shen Nung. Kiedy marihuany zaczęto używać rekreacyjnie? Przypada to na 430 r. p.n.e., Herodot zapisał, że marihuanę zaczęto używać do celów rekreacyjnych i rytualnych. Być może nie jest to do końca prawda, może działo się to wcześniej, jednak nie ma żadnych zapisków na ten temat, a przynajmniej ja ich nie znalazłem. Uważać zatem można, że marihuanę odkryli Chińczycy, cała Azja brała udział w handlu konopiami. Swego czasu do Azji sprowadzano 70-80 tysięcy kilogramów konopi rocznie. 

   

  Podsumowanie

  Konopie są z nami od tysięcy lat, ciężko je za to winić. Z konopi można w końcu produkować liny, ubrania, plastik, papier i wiele, wiele innych. Jest to jedna z najbardziej wszechstronnych roślin na świeci, więc postanowiliśmy stworzyć z niej młynek do suszu, czyli Tabun z plastiku konopnego. Marihuany można nienawidzić, ale zastosowania terapeutyczne mają naprawdę szerokie spektrum działania i bezsensem jest podważanie tego faktu. Świadomość tematu jest najważniejsza, a by ją mieć trzeba mieć konkretne podłoże wiedzy. W każdym razie najlepiej by było nic nie palić, nic nie pić i żyć w wiecznym celibacie, by być zdrowym - a zdarza się, że nawet i tacy zachorują na coś, co może wywołać palenie papierosów czy marihuany. Najważniejsze to robić wszystko z głową i świadomie korzystać z "darów" natury. 

  Wyżej napisałem, że z konopi można produkować ubrania, plastik, papier itp... Chcesz dowiedzieć się więcej? Najciekawsze informacje o konopiach znajdziesz w naszym filmiku na YouTube! 

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium