Co to jest waporyzator? 0
  Co to jest waporyzator?

  Co to jest waporyzator, jak działa waporyzator?

  Waporyzator, co to jest?

  Waporyzator to urządzenie służące w głównej mierze do inhalowania się suszem, haszem lub ziołami. Słowo waporyzator jest stosunkowo nowe, a to dlatego, że samo urządzenie jest również wymysłem końca 20 wieku. Na potrzeby tego, zostało stworzone pojęcie waporyzacji, czyli to o czym wyżej pisałem, inhalacji. Waporyzator to sprzęt, który wytwarza daną temperaturę, by podgrzać susz włożony do komory. Jak działa waporyzator?

  Na zasadzie e-papierosa łatwo to wytłumaczyć, bo wiele osób posiadało e-fajkę. To taka zdrowsza e-fajka, która grzałkę posiada zazwyczaj pod komorą, ta komora zostaje podgrzewana do określonej temperatury i dzięki temu ulatnia się para z suszu. Czyli nie wytwarza się dym, bo w środku się nic nie spala, tylko podgrzewa.

  To główna zaleta waporyzacji, nie wdychasz substancji smolistych, które powstają podczas spalania materiału. Waporyzator ma dwa rodzaje podgrzewania materiału. Jeden to kondukcja, czyli bezpośrednie podgrzewanie komory przez grzałkę – jeden z najpopularniejszych systemów grzewczych w wapkach.

  Drugim systemem jest konwekcja, ona działa trochę inaczej, bo podgrzewa materiał poprzez ciepłe powietrze. Działa tylko wtedy, gdy się zaciągasz. W przypadku kondukcji materiał podgrzewany jest cały czas. Może wydawać się, że konwekcja jest trudniejsza do opanowania, przynajmniej z takimi opiniami się spotkałem od naszych użytkowników. Trzeba wyczuć jak długo się zaciągać, by wytworzyć zadowalającą chmurkę. Waporyzatory nie wytwarzają tyle pary, co dymu palony joint, czy bongo więc są o wiele bardziej dyskretne.

  Waporyzator konwekcyjny - elektryczny

  Waporyzatory konwekcyjne, czyli te, które ogrzewają susz poprzez ciepłe powietrze, są droższe, ale również bardziej wydajne. Mówiąc o wydajności mam na myśli nie tylko parę wytwarzaną z suszu, ale też oszczędność materiału. Jest bardziej wydajny, bo zużywa mniej materiału. Dlaczego tak się dzieje? Odkładasz waporyzator i susz się nie podgrzewa. Zaciągasz się i konwekcja zaczyna działać. Przez zastosowanie tego systemu waporyzatory są droższe, po prostu trudniej w tak małym urządzeniu osadzić system grzewczy konwekcyjny.

   

  Waporyzator kondukcyjny - elektryczny 

  Kondukcyjny waporyzator działa na zasadzie podgrzewania suszu przez gorącą komorę. Ten system nie jest aż tak oszczędny jak konwekcyjny, jednak powstają waporyzatory, które potrafią „wyczuć” kiedy masz ochotę się inhalować. Inteligentne oprogramowania działają na zasadzie żyroskopu lub innych mechanik, które pozwalają oszczędzić materiał. Nie jest to tak intuicyjne jak w przypadku waporyzatorów konwekcyjnych, jednak działa i sprawuje się nieźle. Takim waporyzatorem jest np. PAX 2. Waporyzatory kondukcyjne są tańsze i jest ich przede wszystkim więcej.

  Tutaj więcej o wadach i zaletach waporyzatorów kondukcyjnych i konewkcyjnych.

  Waporyzatory manualne, butanowe - konwekcyjne

  Waporyzatory manualne są całkiem inny od swoich dwóch poprzedników. Manualny – ręczny, ten waporyzator działa tylko i wyłącznie wtedy, gdy my podgrzejemy go zapalniczką, najlepiej butanową, stąd wzięła się nazwa waporyzatory butanowe. Jeden z najlepszych waporyzatorów butanowych to VapCap M 2019-2020. W tych waporyzatorach nie ma żadnej elektroniki, więc nie ma co się popsuć. Takie waporyzatory mogą służyć przez naprawdę długie lata, do tego taki VapCap jest bardzo dyskretny, praktycznie go nie widać, jest wielkości może długich papierosów.

  Mniej dyskretne za to jest jego odpalanie. Nie wszystkie waporyzatory manualne są poręczne, przykładem jest tutaj Sticky OG brick, który przypomina małe bongo, z nim na miasto średnio. Wszystkie waporyzatory manualne to waporyzatory konwekcyjne, zaciągając się wytwarza się dym. Działają na zawołanie, bo w 3 sekundy można wytworzyć już sporo pary. Waporyzatory butanowe działają na zasadzie konwekcji, czyli ogrzewania susz ciepłym powietrzem. 

  Waporyzator medyczny

  Waporyzatorem medycznym w sumie jest każdy. Używa się ich w głównej mierze do terapii. Jednak na rynku jest kilka modeli, które mają specjalny atest. W Niemczech taki waporyzator to Mighty, normalnie dostaje się na niego receptę. Mogę przyznać szczerze, że nie ma różnic między waporyzatorem medyczny, a „zwykłym”.

  Lufka-waporyzator

  Lufka-waporyzator to nic innego jak waporyzator manualny w kształcie lufki. Takim waporyzatorem jest np. Vape Lifter. Jest ona wykonana ze szkła i również działa na zasadzie podgrzewania, a nie spalania suszu. Można powiedzieć, że to taka odpicowana lufa, która jest zdrowszym wyborem, jeśli chce się używać materiału do inhalacji.

  Dowiedz się o zaletach i wadach waporyzatorów kondukcyjnych i konwekcyjnych przechodząc do naszego artykułu, który ostatecznie rozwiązuje odwieczny spór miłośników waporyzacji.

  -> Sprawdź artykuł. 

  Waporyzator, jak używać, co i jak można palić z waporyzatora?

  W zależności od tego jaki waporyzator wybierzesz, czy to będzie waporyzator kondukcyjny, czy konwekcyjny, czy nawet manulany. Metoda używania waporyzatora będzie inna. Przy waporyzatorach kondukcyjnych trzeba być ostrożniejszym podczas odkładania waporyzatora, a najlepiej to w ogóle całą sesję przyjąć na płuca bez gadania. Czas nagrzewania takiego waporyzatora to kwestia kilku, kilkudziesięciu sekund.  Susz wtedy się nie zmarnuje. Z waporyzatorem konwekcyjnym poczekasz trochę dłużej, bo nawet do minuty (inaczej jest w przypadku waporyzatorów manualnych), wtedy osiąga ustawioną temperaturę. Działa tylko wtedy kiedy się zaciągniesz.

  Podsumowanie

  Tak naprawdę waporyzatory można podzielić na dwa rodzaje. Kondukcyjne i konwekcyjne. Te manualne to z reguły waporyzatory konwekcyjne, ale konwekcyjnych elektronicznych jest na rynku znacznie więcej niż manualnych. Każdy ma swoje wady i zalety, waporyzatory to i tak najlepsza metoda inhalacji ziołami, ponieważ nie wytwarza szkodliwego dymu, a parę, która pozbawiona jest substancji smolistych. Jeśli nie wiesz jaki waporyzator wybrać, to służymy pomocą!

  -> sprawdź artykuł "Najlepsze waporyzatory na 2020 rok".

   

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium