Czy marihuana pomaga w walce z anoreksją? Zaburzenia odżywiania a marihuana 0
  Czy marihuana pomaga w walce z anoreksją? Zaburzenia odżywiania a marihuana

  Czy marihuana może pomóc w zaburzeniach odżywiania?

  W Polsce jesteśmy świadkami tego, że marihuana w końcu została uznana jako lek. Lek o szerokim polu działania. W miarę postępu technologii oraz postępu badań laboratoryjnych okazuje się, że marihuana może pomóc nie tylko w łagodzeniu bólu, a również jest w stanie wyleczyć zaburzenia odżywiania. JEST W STANIE, ale nadal prowadzone są dokładne badania na ten temat. 

  Zaburzenia odżywiania są obecnie poważnym problemem, według badań ANAD cierpi na nie ponad 9% populacji na całym świecie.

  Zaburzenia odżywiania są spowodowane problemami psychicznymi, dlatego tak ciężko się je leczy. Są osoby, które nie chcą się leczyć, takie które uważają, że to ich styl życia i tacy, którzy próbują nieskutecznie leczenia nawet kilka lat!

  Kiedy pacjent zmaga się z objawami zaburzeń jedzenia, to ciężko będzie o apetyt, a co jeśli wykorzystamy potencjał marihuany (gastro), jako głównej broni w leczeniu tej choroby?

  Przyjrzymy się temu bliżej.

  Jakie są najczęstsze zaburzenia jedzenia?

  Najczęstsze zaburzenia jedzenia to; anoreksja (jadłowstręt psychiczny), bulimia oraz otyłość. Choć każda z tych chorób to choroba psychiczna, to różnią się od siebie objawami.

  Najgorsze jest to, że ludzie nie zdają sobie sprawy, że np. anoreksja to choroba, która ma największy % śmiertelności w ciągu roku ze wszystkich chorób psychicznych. Mowa tu o aż 12.7% co roku!

  Często nie docenia się tych chorób i podobnie jak z depresją, ludzie traktują ją z przymrużeniem oka gadając głupoty typu: zacznij jeść lub przestań jeść. A to działa jak „nie martw się” w przypadku depresji.

  Z osobami, które są chore na anoreksję, bulimię czy otyłość jest podobny problem jak z osobami uzależnionymi od np. alkoholu. One nie widzą problemu. Potrzeba sporo pracy, nie tylko najbliższych, by osoba ta zauważyła, że to poważna choroba. Często sama terapia i wsparcie bliskich nie pomoże. Wtedy można sięgnąć po inne środki, o których napiszę zaraz.

  Jadłowstręt psychiczny – ANOREKSJA

  Anoreksja to choroba w której osoba zaczyna się głodzić, przestaje jeść. Najpierw by utracić wagę, potem z obawy przed otyłością.

  Objawy fizyczne:

  - szybka utrata wagi,

  - wypadanie włosów na głowie i ciele,

  - nieregularny okres,

  - zmęczenie, osłabienie organizmu, omdlenia,

  - niska temperatura ciała,

  - bezsenność,

  - łamliwe paznokcie,

  - blada i sucha skóra.

  Zachowanie i objawy emocjonalne

  - słaba samoocena,

  - uparcie,

  - drażliwość,

  - niepokój, poczucie winy,

  - zabawa jedzeniem,

  - ekstremalna aktywność fizyczna,

  - liczenie kalorii,

  - dieta lub przyjmowanie środków przeczyszczających.

  Bulimia

  Bulimia to również zaburzenie odżywiania, które łączy w sobie większość objawów z ww. choroby, ale dodatkowo dochodzą takie jak:

  - napadowe objadanie się,

  - wymioty,

  - nieświeży oddech, próchnica zębów,

  - zgaga.

  Otyłość

  Otyłość również jest chorobą psychiczną zaliczaną do zaburzeń odżywiania. W przeciwieństwie do bulimii oraz anoreksji łatwiej ją zdiagnozować u pacjenta.

  Nie wywołuje takich samych objawów jak w przypadku bulimii czy anoreksji. Najczęstsze to:

  - zmęczenie, chrapanie ,

  - bezdech ,

  - ból pleców i stawów.

  Marihuana a anoreksja i bulimia

  Istnieje powszechny efekt po spożyciu marihuany, który nazywany jest slangowo w Polsce „gastro”. Badania laboratoryjne dowiodły, że marihuana pobudza i powiększa apetyt. Właśnie przez to naukowcy zaczęli się zastanawiać czy marihuana pomoże w walce z tymi chorobami.

  Anorektycy tracą zdolność czerpania radości z różnych rzeczy, w tym z jedzenia. Dlatego dobrej jakości marihuana może pomóc im w odzyskaniu tego, co stracili. Ale to nie wszystko. Marihuana pomaga w leczeniu depresji, czyli w jednym ze skutków ubocznych tych chorób.

  Podobnie z bezsennością. Uwierz, że jeśli organizm zaczyna się ustatkowywać w takich przestrzeniach jak brak snu, obniżenie nastroju czy stres, to łatwiej będzie wrócić tej osobie do normalności.

  A co z otyłością?

  Marihuana a otyłość

  Podczas gdy niektóre kannabinoidy z rodziny konopi powodują wzrost apetytu, istnieje jeden, który działa zupełnie odwrotnie. I jest to THCV – mniej sławny kuzyn THC.

  THCV znane jest z regulacji poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą. Pomaga również przy chorobie Alzheimera.

  Ale najbardziej zaskakującym efektem THCV jest tłumienie apetytu i dostarczanie organizmowi sporej dawki energii. Łącząc więc THCV, odpowiednią dietę i ćwiczenia, to bez problemu można powiedzieć, że zwalczenie otyłości będzie prostsze.

  Podsumowanie

  Zaburzeń odżywiania, podobnie jak innych chorób – nie tylko psychicznych, nie należy lekceważyć. Dotykają one sporo osób i ważne jest by w odpowiednim momencie pomóc, a nie zlewać objawy! Nie czekaj, pomóż!

  *Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych, nie ma na celu namawiania do zażywania marihuany. Zalecamy przed jakimkolwiek krokiem konsultować się z lekarzem.

   

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium