Czy marihuana to narkotyk? Tego nie dowiesz się nigdzie

  0
  Czy marihuana to narkotyk? Tego nie dowiesz się nigdzie

  Trochę to irytujące, że tak mało z nas ma świadomość nt. rośliny z którą obcujemy codziennie, no lub dość często. Ale najbardziej denerwuje mnie to, że ludzie próbują walczyć ze stwierdzeniami typu “marihuana to narkotyk, marihuana nie uzależnia”. Dlatego w tym artykule chcę przedstawić fakty i tylko fakty dotyczące marihuany. Wyjaśnimy sobie to, czy marihuana jest narkotykiem, czy uzależnia i przede wszystkim czy jest narkotykiem bramowym. W tej kwestii powstało dużo badań naukowych i to właśnie nimi będę się podpierał. 

  Czy marihuana to narkotyk? 

  Jeśli to czytasz to pewnie paliłeś marihuanę, albo z bonga szklanego, albo wiadra, albo z jointa. Sposobów na palenie marihuany jest multum, ba! Na spożywanie marihuany! Bo istnieją produkty takie jak żelki z THC, czy chociażby mleko, które możesz zrobić samemu dzięki temu poradnikowi.

  Załóżmy, że siedzisz sobie w domu jarasz z bongo i odpalasz jakąś grupkę na Facebooku gdzie typ pisze, że marihuana to nie narkotyk i ludzie się z nim zgadzają. Jak myślisz, ma rację?

  Nie ma. Jasne. Żyjemy w świecie pełnym narkotyków. Kawa, którą popijasz rano może być narkotykiem, bo uzależnia. Alkohol jest jak najbardziej narkotykiem. Scrollowanie Tik-Toka czy shortsów na YT też uzależnia, więc jakby nie patrzeć są narkotykiem. Tylko że jak to się stało, że roślina, która jest piękna, zielona i może rosnąć sobie na łąkach jest narkotykiem?  

  Marihuana to narkotyk, bo jest substancją psychoaktywną, uzależnia psychicznie i oddziałuje na układ nerwowy. Jeśli więc coś jest psychoaktywne i oddziałuje w jakimś stopniu na organizm to jest narkotykiem i nie ma co się z tym kłócić, bo po co?

  Dzieje się tak ponieważ THC, czyli związek psychoaktywny w marihuanie zmienia sposób w jaki funkcjonuje nasz umysł i ciało. Zależnie od tego na jaką odmianę trafisz. A dzielimy je na Sativa - czyli odmiana, która oddziałuje na umysł, oraz na Indica - czyli odmiana, która oddziałuje na ciało, rozluźnia mięśnie, relaksuje i dosłownie stajesz się ciężki. Są również hybrydy, ale tak naprawdę wyróżniamy te dwie główne odmiany marihuany. No i gdyby marihuana nie była narkotykiem to tak by nie działała. Nie ma więc znaczenia czy siedzisz przy małym joincie, weźmiesz buszka z małego bongsa, czy zjesz ciastko - zażywasz narkotyk. Narkotyk, który notabene niewiele ma wspólnego z tym co człowiek czuje gdy słyszy “narkotyki”. Dlaczego? Bo marihuana leczy

  Mimo tego, że marihuana jest narkotykiem, to jak najbardziej leczy wiele chorób i wspomaga przy opanowaniu wielu syndromów jak ADHD, czy nawet Alzheimera. Ale spójrz na to tak, fentanyl to też lek, jako tako. A jest jednym z najniebezpieczniejszych narkotyków. Mimo to do dzisiaj w USA stosuje się go jako znieczulacz przy operacjach. Co można z tego wywnioskować? Że wszystko jest dla ludzi… do momentu. 

  Skoro marihuana to narkotyk, to musi mieć jakieś skutki uboczne, które czasami mogą wywrócić świat do góry nogami, co nie? No to w takim razie…

  Jakie są skutki uboczne spożywania marihuany? 

  Skutki długotrwałego palenia marihuany, bo tylko nimi się tu zajmiemy mogą różnić się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak genetyka, ogólny stan zdrowia, ilość i częstotliwość zażywania narkotyku. Niemniej jednak istnieje wiele potencjalnych skutków ubocznych związanych z długotrwałym stosowaniem marihuany:

  Skutki fizyczne: 

  1. Problemy z płucami: Palenie marihuany może prowadzić do podobnych problemów z płucami jak palenie tytoniu, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli czy zwiększone ryzyko infekcji płuc. 
  2. Zmniejszony poziom testosteronu: U mężczyzn długotrwałe stosowanie marihuany może prowadzić do obniżenia poziomu testosteronu, co może wpływać na płodność. 
  3. Zwiększone ryzyko chorób serca: Marihuana może zwiększać ryzyko chorób serca przez podniesienie tętna i ciśnienia krwi. 
  4. Zaburzenia snu: Długotrwałe stosowanie marihuany może prowadzić do problemów ze snem, takich jak bezsenność. 
  5. Osłabienie układu odpornościowego: Możliwe zwiększone ryzyko infekcji. 
  6. Zwiększone ryzyko osteoporozy: Niekiedy marihuana może wpływać na gęstość kości.

  fizyczne skutki spożywania marihuany

  Skutki psychiczne: 

  1. Zaburzenia pamięci i koncentracji: Marihuana może wpływać na krótkotrwałą pamięć, zdolność uczenia się oraz koncentracji. 
  2. Depresja: Długotrwałe stosowanie marihuany może zwiększyć ryzyko depresji u niektórych osób. Lęk: Niektórzy użytkownicy doświadczają wzmożonego lęku lub ataków paniki. 
  3. Paranoja: U niektórych osób marihuana może prowadzić do uczucia paranoi. 
  4. Zaburzenia motywacji: Często opisywane jako "zespół amotywacyjny", gdzie osoby mają trudności z wyznaczaniem i realizacją celów. 
  5. Zwiększone ryzyko zaburzeń psychotycznych: U osób predysponowanych, długotrwałe stosowanie marihuany może prowadzić do objawów psychotycznych, takich jak halucynacje czy urojenia. 
  6. Zależność: Chociaż marihuana jest mniej uzależniająca niż niektóre inne substancje, niektórzy użytkownicy mogą rozwinąć zależność psychiczną.

  psychiczne skutki spożywania marihuany

  Warto zauważyć, że skutki długotrwałego palenia marihuany mogą różnić się w zależności od osoby i ilości przyjmowanej substancji. Jednak powyższa lista przedstawia najczęściej zgłaszane skutki uboczne.

  Czy marihuana to narkotyk bramowy?

  Pojęcie "narkotyku bramowego" odnosi się do teorii, która sugeruje, że używanie pewnych narkotyków (w tym przypadku marihuany) zwiększa prawdopodobieństwo, że osoba zacznie używać silniejszych i potencjalnie bardziej szkodliwych narkotyków w przyszłości. Teoria ta jest przedmiotem debaty i badań od wielu lat.

  Wielu badaczy, na podstawie analizy epidemiologicznej, zauważyło korelację między wcześniejszym używaniem marihuany a późniejszym używaniem twardych narkotyków. Jednak korelacja nie oznacza przyczynowości. Istnieją różne czynniki, które mogą tłumaczyć tę korelację, takie jak predyspozycje behawioralne, środowisko społeczne lub dostępność narkotyków.

  Na przykład badania przeprowadzone przez National Institute on Drug Abuse (NIDA) wykazały, że osoby, które używały marihuany przed 18. rokiem życia, miały od 4 do 7 razy większe prawdopodobieństwo rozwinięcia zaburzenia związanego z używaniem narkotyków w porównaniu z tymi, którzy nie używali. Jednak NIDA zwraca uwagę, że większość ludzi, którzy używają marihuany, nie przechodzi do używania twardych narkotyków. 

  Inne badania sugerują, że to nie marihuana sama w sobie, ale raczej czynniki środowiskowe i behawioralne mogą prowadzić do używania twardszych narkotyków. Na przykład osoby, które mają dostęp do marihuany, mogą mieć również łatwiejszy dostęp do innych narkotyków.

  W konkluzji, chociaż istnieje pewna korelacja między wcześniejszym używaniem marihuany a późniejszym używaniem innych narkotyków, dowody na to, że marihuana bezpośrednio prowadzi do używania twardych narkotyków, są ograniczone. Większość badaczy zgadza się, że istnieją różne czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do eksperymentowania z innymi narkotykami, a marihuana może być tylko jednym z nich. 

  Uwzględniając te informacje, można stwierdzić, że podczas gdy marihuana może być jednym z czynników ryzyka, nie jest jednoznacznie potwierdzone, że jest "narkotykiem bramowym" prowadzącym do używania twardych narkotyków.

  Mamy to? To lecimy dalej.

  Czy marihuana uzależnia?

  Tak, marihuana może powodować uzależnienie. Chociaż większość ludzi, którzy używają marihuany, nie staje się uzależniona, pewna część osób rozwija zaburzenie związanego z używaniem konopi (Cannabis Use Disorder, CUD), które obejmuje cechy uzależnienia.

  Główne punkty dotyczące uzależnienia od marihuany:

  1. Mechanizm biologiczny: THC, główny psychoaktywny składnik marihuany, działa na receptory w mózgu, prowadząc do uwalniania dopaminy, neuroprzekaźnika związanego z przyjemnością, nagrodą i uzależnieniem. Przy regularnym używaniu marihuany mózg może zaczynać polegać na dostarczaniu THC, aby wywołać ten efekt, prowadząc do objawów odstawienia przy zaprzestaniu używania.
  2. Objawy odstawienia: Osoby, które przestają używać marihuany po regularnym stosowaniu, mogą doświadczyć objawów odstawienia, takich jak drażliwość, trudności ze snem, spadek apetytu, lęk i napięcie.
  3. Epidemiologia: Według National Institute on Drug Abuse (NIDA), około 9% ludzi, którzy zaczynają używać marihuany, rozwija uzależnienie. To ryzyko wzrasta do około 17% dla tych, którzy zaczynają używać w wieku nastoletnim, i 25-50% dla tych, którzy używają marihuany codziennie. 
  4. Czynniki ryzyka: Młodzież, osoby z zaburzeniami psychicznymi, genetyczne predyspozycje i społeczno-środowiskowe czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwinięcia uzależnienia od marihuany.

  Należy jednak zauważyć, że chociaż marihuana może powodować uzależnienie, jest ono mniej intensywne niż uzależnienie od tytoniu, alkoholu czy opiatów. Niemniej jednak osoby, które czują, że mają problem z używaniem marihuany, powinny szukać pomocy. W blogu alkohol vs marihuana zaznaczam to dość mocno.

  Podsumowując, chociaż nie każdy użytkownik marihuany rozwija uzależnienie, istnieje znaczące ryzyko, zwłaszcza dla osób, które zaczynają używać w młodym wieku lub używają często.

  Podsumowanie

  Marihuana, powszechnie uważana za narkotyk, jest często przedmiotem debat i badań naukowych dotyczących jej wpływu na zdrowie i zachowanie ludzi. Chociaż pewne cechy i skutki działania marihuany można uznać za typowe dla narkotyków, jej rola jako "narkotyku bramowego" jest wciąż kwestionowana. Wielu badaczy zwraca uwagę na to, że choć istnieje korelacja między używaniem marihuany a późniejszym sięganiem po silniejsze narkotyki, dowody na bezpośrednią przyczynowość są ograniczone. Jednak niezaprzeczalne jest, że marihuana może prowadzić do uzależnienia, zwłaszcza wśród osób korzystających z niej regularnie lub rozpoczynających jej używanie w młodym wieku. Ważne jest, aby kontynuować badania i edukację w zakresie marihuany, aby zrozumieć jej pełne skutki i potencjalne ryzyko dla społeczeństwa.

  Marihuana uzależnia

  Źródła:

  1. National Institute on Drug Abuse (NIDA). (2020). Is marijuana addictive? Retrieved from [https://www.drugabuse.gov]
  2. Budney, A. J., Roffman, R., Stephens, R. S., & Walker, D. (2007). Marijuana dependence and its treatment. Addiction Science & Clinical Practice, 4(1), 4-16.
  3. National Institute on Drug Abuse (NIDA). (2020). Is marijuana a gateway drug? Retrieved from [https://www.drugabuse.gov]
  4. Fergusson, D. M., Boden, J. M., & Horwood, L. J. (2006). Cannabis use and other illicit drug use: Testing the cannabis gateway hypothesis. Addiction, 101(4), 556-569.

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium