Czy w Hiszpanii marihuana jest legalna?

  0
  Czy w Hiszpanii marihuana jest legalna?

  Czy marihuana w Hiszpanii jest legalna? Załóżmy, że wyjeżdżasz tam na wakacje, ale chciałbyś się najpierw dowiedzieć, jaki tam jest stosunek do marihuany? A może jesteś pacjentem medyczne marihuany i też nie wiesz, czy możesz ją ze sobą tam zabrać? Spokojnie. Nieważne, jakie masz plany, ja postaram się wytłumaczyć, jak to jest z posiadaniem, nabyciem i używaniem marihuany w pięknej i słonecznej Hiszpanii. Trzymaj się więc mocno, bo start lotu za 3…2...1…  

  Czy marihuana w Hiszpanii jest legalna?

  Marihuana w Hiszpanii jest nielegalna, podobnie zresztą jak w Niderlandach, aczkolwiek można by rzec, że podejście do niej jest całkiem podobne. Mimo to w tym słonecznym kraju nie istnieją żadne ramy prawne dla produkcji, sprzedaży, uprawy, czy dystrybucji marihuany. Co to oznacza? Oznacza to, że użytek komercyjny jest zakazany. Ale chwila, chwila, jak to zakazany? Przecież woń konopi indyjskich można poczuć w każdym miejscu w tym kraju. No właśnie… Bo choć marihuana jest w Hiszpanii  nielegalna, to cieszy się ogromną popularnością od dawien lat. 

  Hiszpania zdekryminalizowała posiadanie i uprawianie konopi indyjskich, ale tylko na własny użytek. Oznacza to, że póki marihuanę masz w domu, wszystko powinno być ok. No ale zaraz. Przecież ty tam nie mieszkasz, więc co gdy przyjechałeś pozwiedzać Hiszpanię, a jednocześnie odpocząć? Nie powinno być problemów, dopóki nie posiadasz przy sobie dużych ilości, bo podróżowanie i posiadanie przy sobie jest również nielegalne. Jeśli zostaniesz złapany z suszem konopnym, lub na kręceniu jointa, możesz spodziewać się mandatu lub pouczenia, a samo palenie w miejscach publicznych jest karane mandatem w wysokości minimum 600 euro, co jest tak naprawdę rzadkością.

  Obcokrajowcy w Hiszpanii więc stoją przed podobnymi przepisami jak obywatele hiszpańscy w kontekście nabywania i konsumpcji marihuany. Nie istnieje legalny rynek detaliczny dla marihuany, co oznacza, że nabywanie jej w celach rekreacyjnych jest teoretycznie nielegalne, niezależnie od narodowości. Jednak kluby konopne, o których mowa poniżej, stwarzają pewne możliwości dla obcokrajowców, chociaż formalnie są one przeznaczone dla rezydentów.

  Kluby konopne w Hiszpanii, co to?

  Kluby konopne w Hiszpanii to nieregulowane prawem, ale tolerowane przez lokalne władze, organizacje non-profit, które pozwalają na uprawę i dystrybucję marihuany wśród swoich członków. Te kluby działają na zasadzie zamkniętych społeczności, gdzie marihuana jest uprawiana kolektywnie dla osobistego użytku jej członków. Kluby te mają zazwyczaj surowe zasady dotyczące członkostwa, konsumpcji oraz ilości marihuany, którą można nabyć czy posiadać. Rejestrując się w takim klubie, osoby mogą legalnie konsumować marihuanę w jego przestrzeni prywatnej. Jest pewien haczyk.

  Marihuany w klubie konopnym nie kupisz za gotówkę. Musisz być członkiem klubu, oraz posiadać specjalne konto/aplikację, w której doładowuje się tokeny, a za te tokeny “kupujesz” marihuanę. Ciekawy myk, co nie? Ciekawe jakby to przeszło w Polsce.  

  Przewożenie medycznej marihuany za granicę kraju

  Przy przewożeniu suszu konopnego tj. medycznej marihuany, istotne jest, aby przechowywać go w bagażu podręcznym, informując o tym fakcie służby na lotnisku, najlepiej zachowując oryginalne opakowanie produktu. Podróżując w obrębie Unii Europejskiej, przepisy zezwalają na przewóz marihuany medycznej, jednak należy być świadomym, że regulacje mogą różnić się poza jej granicami. Zaleca się sprawdzenie przepisów w ambasadach lub na oficjalnych stronach internetowych państw, do których się udajemy.

  W przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych konieczne jest zapoznanie się z regulacjami poszczególnych stanów, ponieważ nie wszystkie z nich honorują europejskie pozwolenia na posiadanie marihuany medycznej. Zalecam dokładne zorientowanie się w wymaganiach prawnych obowiązujących w miejscu docelowym. Ponadto należy mieć na uwadze, że kraje takie jak Egipt, Maroko czy Tunezja wprowadziły całkowity zakaz wwozu i posiadania marihuany, co czyni jej przewóz do tych krajów nielegalnym.

  Zatem, planując podróż z suszem konopnym, kluczowe jest dokładne zaplanowanie i sprawdzenie przepisów dotyczących marihuany medycznej, aby uniknąć problemów prawnych oraz zapewnić bezpieczne i zgodne z prawem przewożenie leku.

  Jako że Hiszpania jest w Unii od 1986 roku, to odpowiedź po przeczytaniu tego nagłówka powinna ci przyjść do głowy sama.

  Uprawa marihuany w Hiszpanii, co można, czego nie?

  Uprawa marihuany w Hiszpanii do użytku osobistego jest tolerowana, o ile odbywa się w prywatności. Nie ma jednak precyzyjnych wytycznych co do ilości roślin, która jest uznawana za "do użytku osobistego", co sprawia, że ta kwestia może być interpretowana różnie w zależności od przypadku. Komercyjna uprawa, sprzedaż lub dystrybucja marihuany są jednak jasno nielegalne i mogą skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, w tym długimi wyrokami pozbawienia wolności i wysokimi grzywnami.

  Podsumowanie - czy marihuana w Hiszpanii jest legalna?

  Sytuacja prawna marihuany w Hiszpanii jest złożona i oferuje pewną formę tolerancji dla użytku osobistego i społecznościowego w prywatnych przestrzeniach, takich jak domy i kluby konopne. Niemniej jednak, publiczne posiadanie, konsumpcja oraz komercyjny obrót marihuaną są nielegalne i mogą prowadzić do sankcji. O ile istnieją szare strefy, takie jak kluby konopne, które umożliwiają pewien dostęp do marihuany, ogólnie rzecz biorąc, prawo jest stosunkowo restrykcyjne, a jego egzekwowanie może być rygorystyczne. 

  Tak więc jeśli wybierasz się tam na wakacje i chcesz korzystać z dobrodziejstw marihuany, to rób to z głową.

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium