Geneza powstania Jointa 0
  Geneza powstania Jointa

  Joint, co to jest i jak powstał?

  Historia palenia suszu sięga naprawdę zamierzchłych czasów. Co prawda nie korzystano wtedy z bletek, bo takowe nie powstały, lub jak już były to korzystano ich w celu zawijania tytoniu. Używano zaś fajek drewnianych, shish lub lufek szklanych/ceramicznych. Jak to się stało, że to właśnie joint skręcony z bletki stał się tak bardzo popularny i zyskał sławę na wszech czasy?

   

  Kiedy pierwszy raz spożyto jointa do celów rekreacyjnych?

  Pierwsze użycie blanta miało miejsce w Meksyku. Marihuana przez długi czas była używana jako lek, jednak farmaceuta z Uniwersytetu Guadalajara wspomniał o tym, że robotnicy mieszają tytoń z marihuaną właśnie do celów rekreacyjnych. Rok, w którym to zapisano to ok. 1856.

  Pierwszy wpis dotyczący „papierosa” z dawką marihuany można odnaleźć w publikacji The Boston Medical and Surgical Journal. Indyjski papieros Girmault był sprzedawany jako lek na dolegliwości układu oddechowego. Papieros ten był mieszanką konopi, liści belladonny  (częściej znanych pod nazwą „wilcza jagoda”) silny środek, który rozluźnia mięśnie oraz niewielka ilość azotanu potasu. Podobno pomagało to w zwalczaniu ataków astmy.

  Girmault - czyli pierwszy papieros z marihuaną, sprzedawany jako lek.

  Popularność jointów z marihuaną

  Konopie coraz bardziej zyskiwały popularność wśród społeczności. Muzycy Jazzowi zaczęli używać marihuany zamiast alkoholu. Zwiększała ona ich kreatywność, nie wpływając na kontrolę motoryczną. W tych czasach powstało wiele określeń na „papierosa z marihuaną”. Między innymi sławny joint. Było to w latach 20-30’. Prócz tego określenia używano też „mugol”, tylko i wyłącznie do czasu kiedy nie zostało to słowo rozpowszechnione przez sławną serię „Harry Potter”. Dlaczego powstawało coraz więcej określeń?

  Przez naniesienie w latach 20’ prohibicji na alkohol. W tym okresie ludzie zaczęli używać częściej marihuany niż alkoholu, jako substytut dobrego samopoczucia. Wyszło im to pewnie na dobre, bo dobrze wiemy, jak działa alkohol na człowieka, a jak marihuana. Społeczeństwo amerykańskie określało palacza „viperem” potocznie „żmiją”. Żmije bez żadnych konsekwencji rolowali jointy na ulicy.

  Szaleństwo papierosów z marihuaną

  Po serii zwiększonych ograniczeń oraz propagandy „Reefer Madness” – w wolnym tłumaczeniu „Szaleństwo papierosów z marihuaną”. W 1937 roku zakazano sprzedaży i posiadania konopi. Propaganda była szczególnie prowadzona przez media, gazety oraz nawet książki w szkołach! Twierdzono, że papierosy z marihuaną doprowadzają do szaleństwa nawet dzieci.

  W latach 60’ XX wieku ludzie bardzo diametralnie zmienili podejście do władz. Konflikt w Wietnamie zyskał reputację niesprawiedliwej wojny, a dorośli, którzy zostali wychowani w wierze w propagandę „Reefes Madness”, otworzyli oczy i zdali sobie sprawę, że zostali oszukani przez władzę. Marihuana przecież nigdy nie była rośliną, która doprowadzała ludzi do morderczego szaleństwa, nie powodowała też, że ludzie widzieli demony, czy stawali się maniakami seksualnymi. Palenie marihuany stało się aktem pokoju i protestem przeciwko zepsutej władzy.

  Hippisi jako dzieci kwiaty, konopi 

  Hippisi szybko ustanowili nowe trendy. Produkowali przeróżne rzeczy między innymi paski z miejscem na jointa, biżuterię etc.

  W tym czasie wielkie fabryki chcąc się szybko wpasować się w trend, zaczęły produkować bletki inne od tych papierosowych. Przede wszystkim cieńsze. Wymyślano różne bajery, by „przekupić” ludzi praktykujących konopie. Jedna z firm wymyśliła bletki, które posiadały specjalny drucik na długość jointa, tak by nie zmarnować ani miligrama suszu.

   

  Dzisiaj by zrobić jointa, trzeba się zastanowić nad zakupem bletek, ponieważ rynek oferuje ich tyle, że czasem nie wiadomo, co wybrać. Dobrze, że wpasowaliśmy się w trend i mamy największy wybór bletek w Polsce.

  A słowo joint niech będzie z wami!

   

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium