Holenderski skun - czy marihuana w Holandii jest legalna?

  0
  Holenderski skun, czy marihuana w Holandii jest legalna?

  Holenderski skun. Czy w Holandii marihuana jest legalna? 

  Wydawać by się mogło, że marihuana w Holandii jest legalna, przecież tyle się o tym gada, że to zielona stolica świata, ale wiedziałeś, że jest inaczej? Choć jadąc do Amsterdamu nie da się nie poczuć woni marihuany, to ta w Holandii nie do końca jest legalna, a przynajmniej nie tak, jak się nam wszystkim wydaje. 

  Zanim zaczniemy.

  Co to marihuana? 

  Marihuana, zwana często w Polsce ziołem lub po prostu weed’em, gandzią czy zielonym, to susz pozyskiwany z roślin konopi. Jest ona psychoaktywna, a jej działania opisaliśmy już na kilku blogach. Głównym psychoaktywnym składnikiem marihuany jest THC. Marihuana cieszy się ogromną popularnością, mimo tego, że w wielu krajach jest zakazana. Do dziś można sobie odświeżyć pamięć i odpalić kilka kawałków z płyt Grube Jointy, gdzie to większość sceny rapowej w Polsce walczyła o legalizację i z tą walką jest tak do dziś.

  Marihuana mimo zakazów przybliża się do człowieka za sprawą jej medycznych odmian, choć te są często takie same, jak te, które byś sobie zasadził w ogrodzie, ale prawo jest prawem. Marihuanę można palić na wiele sposobów. Często ląduję w joincie, bongu lub waporyzatorze, zaś w Polsce najpopularniejsze jest chyba walenie wiadra. No cóż, nie bez powodu lufka w wielu krajach za granicą jest nazywana “Polish Pipe”, bo to właśnie Polacy za granicą często pytają o klasyczną lufkę. Ale wróćmy do Holandii. 

  Holandia, a marihuana 

  Pewnie nie raz obiły ci się tytułu utworów typu: Holenderski skun, latający holender, czy chociażby Amsterdam, nie bez powodu. W Holandii zioło jest inaczej traktowane niż w innych krajach Europy, można by rzec, że ta roślina osiadła się na stałe w kulturze Holendrów i tak naprawdę spotkasz mało osób, które nie miały styczności tam z marihuaną. Nic dziwnego, bo choć rząd jej nie zalegalizował, to prawo można powiedzieć, że działa tam na korzyść osób, które lubią sobie popalić.

  Jednak czy w Holandii marihuana jest legalna?

  Nie. Prawo holenderskie mówi jasno: Możesz posiadać do 5 gramów haszyszu lub suszu marihuany. Rekreacyjne używanie marihuany jest tam tolerowane, podobnie z resztą ze sprzedażą jej w tak zwanych Coffee Shopach. Kofiki są oblegane przez ludność i dobrze pamiętam, że jeszcze jak wybuchła pandemia, to ludzie podsyłali mi foty kolejek do otwartych wtedy kofików. 

  czy marihuana w Holandii jest legalna

  Ale wiesz co? To, że tam marihuana jest tolerowana, nie znaczy, że można ją kupić bez problemu, gdy jesteś obcokrajowcem. Zazwyczaj w kofikach sprawdzają dowody, a może zdarzyć się tak, że sprzedawca ci po prostu odmówi sprzedaży marihuany, ale nie ma co się gasić, bo wystarczy pójść kilka metrów dalej i szukać kolejnej szansy. Sam nigdy nie miałem z tym problemów. Może wyglądam swojsko? Kto wie. 

  Jest kilka zasad, które Coffeeshopy muszą przestrzegać, a mianowicie:

  • nie można reklamować swojego sklepu z marihuaną,
  • nie można sprzedawać marihuany osobom poniżej 18stego roku życia,
  • zakaz sprzedaży innych narkotyków,
  • można tylko sprzedać do 5 gram suszu marihuany/haszyszu na jednego klienta.

  Młynek crusher Tabun do suszu konopnego

  To w takim razie, skoro nie ma tam legalizacji, to co jest? 

  W Holandii marihuana nie jest zalegalizowana, a zdekryminalizowana. To znaczy, że za posiadanie (tak jak mówi prawo) do 5 gramów marihuany, nie jest karane. Powyżej tej ilości można zostać ukaranym, jednak władze często na to przymykają oko.

  Jakie kary obowiązują za złamanie prawa dot. marihuany w Holandii?

  Osoby poniżej 18stego roku życia:

  • powyżej 5 gramów kara grzywny od 20 do 150 euro, lub od 15 do 30 godzin prac społecznych.

  Osoby powyżej 18stego roku życia:

  • powyżej 5  gramów marihuany grzywna w  wysokości 75 euro
  • więcej niż 30 gramów może przysporzyć kłopotów i ograniczyć wolność do nawet 2 lat, lub osobnik może zostać ukarany grzywną.
  • eksport poniżej 500 gramów to 4 lata więzienia, lub 67 tyś. euro grzywny.  

  kary za posiadanie marihuany w holandii

  Podsumowanie

  Jakby to powiedział wujek któregoś z was: “jest jak jest”, no ale liczyć się z tym trzeba. Marihuana w Holandii nie jest legalna, a zdekryminalizowana. I choć holenderski skun smakuje wyśmienicie, to lepiej mieć to na uwadzę i wiedzieć, co może cię czekać, gdy nie będziesz się stosował do prawa w kraju Tulipanów. To artykuł z serii “WARTO WIEDZIEĆ” i mam nadzieję, ze taka wiedza ci się przyda.

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium