Jak wyczyścić vaporizer?

  0
  Jak wyczyścić vaporizer?

  Jak wyczyścić vaporizer i jak o niego dbać, aby służył jak najdłużej? Waporyzator to nie jest tania sprawa i bardzo łatwo go zaniedbać do takiego stopnia, że przestanie służyć tak, jak powinien. Dlatego warto wiedzieć, jak czyścić waporyzator, oraz jak o niego dbać, bo zadbany sprzęt będzie wdzięcznie pracować kilka lat, jak nie kilkanaście lat — w niektórych przypadkach, szczególnie przy waporyzatorach, które nie są elektryczne. W tym poradniku dowiesz się więc: 

  • Jak wyczyścić vaporizer?
  • Jak dbać o waporyzator?
  • Czym czyścić vaporizer?

  Dlaczego musisz czyścić vaporizer i jak o niego dbać?

  Głównym powodem jest to, że czysty waporyzator służy dłużej, nie zapycha się i jest mniej podatny na usterki. Drugim, też ważnym powodem jest to, że wyczyszczony waporyzator oddaje czysty smak waporyzowanych suszów roślinnych. Jeśli komora waporyzatora jest czarna, a w środku widzisz samą maź i lekko przypalony materiał, to nie dziw się, że to, co wsadziłeś do waporyzatora i próbujesz waporyzować śmierdzi spleśniałą kaszaną. Dodatkowo taki syf to idealne środowisko dla bakterii, które potem dostają ci się do płuc wraz z parą. Nie brzmi ciekawie, prawda?

  Dlatego musisz, a nie możesz czyścić vaporizer, a ja ci pokaże i napiszę jak i czym to robić. Nieważne czy to waporyzatory przenośne, czy waporyzatory stacjonarne — w obu przypadkach działamy podobnie.

  A kiedy czyścić vaporizer? 

  Najlepiej po każdym użyciu, ale jeśli używasz go często, np. cały dzień i jesteś w trasie, albo na wyjeździe, to nic się nie stanie jak go wyczyścić pod koniec dnia, by na drugi dzień był czyściutki i gotowy do ponownych wojaży.  

  Czym wyczyścić vaporizer?

  Vaporizery przenośne i stacjonarne czyścić najlepiej za pomocą alkoholu izopropylowego, lub specjalnych środków jak Bio Cleaner, które są do tego przeznaczone. Co ważne — używaj go tylko i wyłącznie do stalowych, ceramicznych i szklanych części. Tych, które da się odłączyć od waporyzatora. Większość waporyzatorów ma wyciągane części z komory, a niektóre z nich nadają się do gruntownego czyszczenia — jak VapCap M 2021, w tym waporyzatorze możemy myć każdą część prócz oringów i nadal mówię o alkoholu izopropylowym. Do reszty przydadzą się na pewno patyczki higieniczne, albo specjalne wyciory, które zazwyczaj są dołączone do zestawu z waporyzatorem.  

  Waporyzatory drewniane należy czyścić ciepłą wodą w połączeniu z delikatnymi środkami do czyszczenia, jak płyn do naczyń czy mydło. Alkohol izopropylowy może drewno popsuć, a jeśli chodzi o plastik to najlepiej też sobie odpuścić ten pomysł i postaw na wilgotną szmatkę. 

  Jak wyczyścić vaporizer?

  To jest skrócona wersja, aby przeczytać jak to zrobić krok po kroku, przejdź niżej pod filmik.

  Rozłóż waporyzator na części pierwsze, będzie zabawy trochę jak z lego, ale przynajmniej nie pożałujesz, bo wrócą wspomnienia z dzieciństwa i smaczny smak pary!

  Wszystkie metalowe, stalowe, szklane i ceramiczne części możesz wrzucić prosto do szklanki z alkoholem izopropylowym. Resztę możesz przeczyścić czystą szmatką, lub tak jak pisałem wcześniej, w przypadku drewna — ciepłą wodą i mydłem. Ważna sprawa! Pamiętaj, aby oringi i wszystkie uszczelki również czyścić pod ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń, lub mydłem. Czyszczenie alkoholem izpropylowym może spowodować, że nie będą one dłużej pełniły swojej funkcji. 

  Części metalowe, stalowe, ceramiczne i szklane mogą przeleżeć w alkoholu izo nawet całą noc, nie martw się o nie. Jeśli jednak masz mniej czasu, to warto je trochę w tym alkoholu wymieszać. 

  Potem wystarczy, że obmyjesz każdą część pod bieżącą wodą, przetrzesz ręcznikiem papierowym lub osuszysz. Pozostaje ci złożyć waporyzator i cieszyć się nówką sztuką! 

  Zresztą, dużo gadania, mało pokazywania, co nie? Łap filmik jak dokładnie wyczyścić waporyzator. Tutaj na przykładzie VapCap M 2021, choć nie różni się to wiele od czyszczenia np. Vap Cap The M Plus.

  Jak wyczyścić waporyzator? Krok po kroku. 

  1. Przygotuj niezbędne czyściki. W tym: Alkohol Izopropylowy, lub specjalne środki jak BIO Cleaner. Szmatkę lub ręcznik papierowy, szklane lub miskę, do której wrzucisz części waporyzatora.
  2. Rozłóż waporyzator na części pierwsze. Wszystko to, co się z waporyzatora da zdjąć, po prostu zdejmij lub wyciągnij. Najczęściej są to: Komora, oringi, sitko, ustnik. 
  3. Resztki suszu z komory wyczyść za pomocą wacika lub patyczka do uszu zamoczonego w alkoholu. Zrób to uważnie, by żadne włókno nie zostało w środku komory. Pamiętaj, aby plastikowych i drewnianych części nie czyścić alkoholem izo.
  4. Zanurz wszystkie części, które są wykonane z metalu, stali, ceramiki lub szkła w szklance, lub w misce z alkoholem izopropylowym i odczekaj kilkanaście minut, lub nawet całą noc.
  5. Oringi oraz plastikowe części, które nie są połączone z elektroniką, wyczyść pod bieżącą, ciepłą wodą, dla lepszego efektu możesz użyć też mydła lub płynu do naczyń.
  6. Po wyciągnięciu części z alkoholu izopropylowego osusz je za pomocą ręcznika papierowego, lub po prostu poczekaj aż wyschną.
  7. Złóż waporyzator do kupy :), koniec!

  Podobnie działamy w przypadku gdy posiadasz akcesoria do waporyzatora. 

  Podsumowanie — czyszczenie waporyzatora 

  Czyszczenie waporyzatora to bardzo ważny aspekt dla każdego posiadacza takiego sprzętu. Czysty vaporizer daje czysty smak pary, oraz służy znacznie dłużej niż zaniedbany sprzęt. Pamiętaj, aby używać najlepszych środków do czyszczenia waporyzatorów i uważaj na to, by nie czyścić plastikowych i gumowych części alkoholem izopropylowym. 

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium