Jaką Lufke Wybrać? Jak Palić z Lufki?

  1
  Jaką Lufke Wybrać? Jak Palić z Lufki?

  Gdzie kupić lufke i jaką lufkę wybrać?

  Lufkę można kupić wszędzie, to nie to jest największym problemem, ale jeśli dociekasz bardzo to odpowiadam. Lufkę można kupić w sklepach internetowych z akcesoriami do palenia, jak JarajTo.pl. Tutaj znajdziesz przeróżne rodzaje lufek. Lufkę warto dobrać pod siebie, bo to ty najlepiej wiesz, z czego będzie ci się dobrze palić. Co ciekawe, lufki nie muszą być szklane, wiedziałeś? Lufka kojarzy się ze szkłem, ale ten mit jest już dawno obalony, bo pierwsze lufki były wykonywane z drewna, ale to nie wszystko. Prócz drewna i szkła, to produkcji lufki można wykorzystać akryl, czy metal. Jednak gdy pod ręką masz jabłko, albo długopis, czy jakieś warzywo typu marchew, to bardzo łatwo zmienić jej zastosowanie i zmienić ją w lufkę. Jak zrobić lufkę z jabłka? To bardzo proste, ale dziś nie o tym, tu skupimy się na tym gdzie kupić lufke, a przede wszystkim, jaką lufkę wybrać, bo w sumie na pierwsze pytanie odpowiedź już znasz - JarajTo.pl!

  A i jeszcze coś.

  Do czego służy lufka?

  Lufka służy głównie do palenia suszów, tytoniu i ziół. Często też jest niezbędnym akcesorium, dzięki któremu tworzy się wiadro. Więc do czego służy lufka? No do palenia. Chociaż chwila... Pamiętam czasy gdy lufki też służyły jako przedłużenie papierosa, a o co to komu? A po to, że chwytając za filtr, śmierdziały ręce. Szkło nie łapie żadnych zapachów, więc kobiety często przedłużały filtr papierosa o te kilka dodatkowych centymetrów, dzięki czemu dłonie nie śmierdziały dymem papierosowym, który swoją drogą jest obleśny. 

  Metalowa lufka, czy szklana, a może drewniana?

  Jaką najczęściej lufkę wybierają ludzie? Szklane, bo lufki szklane są tanie, poręcze, nie zmieniają smaku palonego suszu i przede wszystkim są dostępne praktycznie w każdym sklepie monopolowym, jeśli chodzi o te tanie ofc, które używa się najczęściej do wiadra. Czy materiał z którego została wykonana lufka wpływa na komfort palenia? A jakże! Wpływa, dlatego warto się zastanowić nad tym, z czego chcesz mieć lufkę, zanim ją w ogóle kupisz i po to powstał ten artykuł. Jaką lufkę do palenia wybrać? Zaczynamy!

  Sklep z akcesoriami do marihuany

  Lufki metalowe 

  Lufki metalowe to jedne z najbardziej wytrzymałych lufek, jednak mają jedną wadę...

  • Przeznaczona głównie do palenia haszu,
  • wytrzymała — nie zbije się, ani nie stłucze,
  • smak suszu z lufki metalowej jest całkiem inny, a niż z lufki szklanej — czuć obcy posmak,
  • lufki metalowe można w prosty sposób zdemontować i schować np. lufka brelok — łatwa do skitrania, można ją przyczepić do kluczy, a nikt nie zorientuję się, do czego faktycznie służy.
   

  Lufki szklane

  Najpopularniejszy sposób na palenie suszu.

  • najczęściej wybierana lufka do palenia suszu,
  • dostępna w każdym monopolowym, kiosku, stacji benzynowej,
  • nie zmienia smaku palonego suszu, buch z takiej lufki smakuje czysto, dzięki czemu łatwo odróżnić dobre zioło od lipnego,
  • podczas palenia nie nagrzewa się tak mocno, jak lufka metalowa - szybciej stygnie,
  • paląc z lufki szklanej widzimy, jak dym zbiera się lufce - kto nie lubi obserwować jak dym przelatuje przez lufke i zmienia swój kolor? :)
  • można ją kupić w rozmaitych, artystycznych kształtach i wielkościach - np. lufki bowllufki zakręconelufki z kulkamibubblery (lufki a'la bongo, do których można wlać wodę)
  • łatwa do utrzymania w czystości - wystarczy zostawić szkło w alkoholu izopropylowym na noc, lub szybko wyczyścić acetonem kosmetycznym, kostką do zmywarki.
  • bardzo krucha - wystarczy upadek z niewielkiej wysokości, żeby pożegnać się ze swoją lufką,
  • lufki szklane, szczególnie zwykłe są również tańsze.
   

  Lufki drewniane 

  Lufki drewniane są bardzo popularne, ich przeróżne kształty i wzory przyciągają coraz większe grono odbiorców

  • numer jeden wśród hipsterów,
  • podczas palenia wyczuwalny jest naturalny, ziemisto-słodki posmak z aromatem drewna - fajnie współgra z suszem o podobnym smaku,
  • ciężko ją wyczyścić i doprowadzić do stanu, jak po zakupie. Chemia, tak samo jak ciepła woda zniszczą drewno - najbezpieczniejsza opcja to wyciory do fajki,
  • wiele osób używa lufek drewnianych dlatego, że są stylowe - powrót do przeszłości :)

  Lufki silikonowe

  • najprostsza do złożenia i schowania - po złożeniu w kieszeni mamy zaledwie kawałek gumy,
  • numer jeden na festiwal, biwak, dłuższą podróż - tak samo jak w przypadku bonga silikonowego - wystarczy ją zwinąć i wziąć ze sobą,
  • nie zniszczy się wskutek nieszczęśliwego wypadku - trzeba ją pociąć, lub spalić,
  • do czyszczenia lufek silikonowych można używać tradycyjnych metod czyszczenia - np. sól + spirytus,
  • wbrew powszechnej opinii bonga, oraz lufki silikonowe wykonywane są z wysokiej klasy silikonu FDA - pewnego, zatwierdzonego, nietoksycznego materiału. Wiadomo, że nietoksycznego w pewnym stopniu. Jak będziesz katować lufkę palnikiem, to z pewnością nie będzie już taka pewna i nietoksyczna.

   

  Lufka akrylowa

  • najtańsza ze wszystkich lufek - do wykorzystania w czasie podróży, festiwalu, tripu,
  • trudna do doczyszczenia - chemikalia i wrzątek po prostu ją zniszczą, przez co większość osób ich nie czyści i pozostawia brudne - do czyszczenia lufek i bong akrylowych przeznaczone są specjalne chusteczki, można też użyć alkoholu izopropylowego,
  • tzw. "one hit pipes", czyli duże i tanie lufki na kilka razy - wykorzystywane do czasu kompletnego zabrudzenia,
  • wytrzymalsze, niż lufki szklane - lufka akrylowa tak szybko się nie zbije, 
  • smak palonego suszu jest mocno zniekształcony przez plastikowe, lub "metalowo-plastikowe" cybuchy. Po prostu to nie to, samo co z dobrej jakości lufki szklanej.

   Z kodem LUFA wszystkie lufy na sklepie -15%.

  Lufka bowl zwana potocznie łyżeczką

  • każda z nich zawiera tzw. sprzęgło, czego nie ma w tradycyjnych lufkach szklanych,
  • występują w rozmaitych wzorach, kolorach, kształtach - często zdobione ręcznie, przez co każda jest unikalna,
  • mają bardzo pojemny cybuch,
  • niektóre wyglądają po prostu zacnie, niczym arcydzieło artystyczne,
  • wygodniejsza, niż zwykła lufka szklana.

  Każda część lufki ma znaczenie

  Poza materiałem, z którego jest wykonana lufka warto zwrócić uwagę na:

  • Długość lufki - od długości lufki zależy temperatura wciąganego dymu - im dłuższa lufka, tym bardziej schłodzi się wciągany dym, a także więcej szkodliwego osadu pozostanie na jej ściankach.
  • Wielkość cybucha - upychanie suszu w zbyt małym cybuchu lufki na siłę jest stratą suszu - brak przepływu powietrza sprawi, że wszystko ulotni się do atmosfery, a Ty jedynie podniesiesz sobie ciśnienie mocno zaciągając powietrze z zatkanej lufki. Im większy cybuch, tym więcej suszu pomieści, z kolei mniejszy cybuch, to teoretycznie większa oszczędność suszu. Jeśli planujesz popalać ze znajomymi, to lepiej, żeby cybuch był ciut większy. Nabijając większy cybuch do pełna raz, a porządnie oszczędzisz sobie trudności z nabijaniem, oszczędzisz materiał (mniej rozsypywania), no i czas. Większość producentów lufek sugeruje nabicie całego cybucha, aby w pełni wykorzystać potencjał lufki. Niektóre z cybuchów w lufkach są tak duże, jak w bongach, dlatego wymagają użycia sitek - zwróć na to uwagę przy wyborze lufki.
  • Kształt i rozmiar ustnika - do wyboru są szerokie, płaskie i okrągłe ustniki. To od ustnika zależy, jak szybko spalimy cały cybuch i jakiego kopa będzie miała lufka. Sam rozmiar ustnika nie jest najważniejszy, a dokładniej otwór w ustniku, przez który zasysamy powietrze - im większy otwór, tym więcej dymu wciągniemy przy jednym wdechu.
  • Szklane kulki - lufka z kulkami to najlepszy wybór dla mniej doświadczonych palaczy. Kulki zatrzymują pozostałości z cybucha szerzej znane jako komety. Umieszczone na samym środku lufki absorbują większą część związków smolistych.
  • Zwężenia i stopery - podobnie do szklanych kulek, zatrzymują pozostałości, które przedostały się z cybucha do wnętrza lufki.
  • Zgięcia i zagięcia - wydłużają drogę dymu tym samym mocniej go schładzając. Na zagięciach lufki zatrzymują się także resztki z cybucha.
  • Nóżki/podpórki - niektóre z lufek posiadają podpórki, które ułatwiają postawienie lufki np. na stole - dzięki nóżkom lufka się nie przewróci, a materiał nie wysypie.
  • Sprzęgło/Turbo - ta maleńka dziurka umiejscowiona niedaleko cybucha pozwala kontrolować przepływ powietrza przez lufkę - zatykając sprzęgło zasysamy powietrze z samego cybucha. Po odsłonięciu sprzęgła możemy wciągnąć pozostałości dymu z lufki i podać dalej rozpaloną i udrożnioną lufkę. Zatykając sprzęgło częściowo możemy zasysać czyste powietrze wraz z dymem z cybucha - w ten sposób schłodzimy wciągany dym czystym powietrzem.

  Jak palić z lufki?

  Poniżej umieszczamy kilka kluczowych porad jak palić z lufki, które sprawią, że zawsze będziesz delektować się pełnym, czystym i obfitym smakiem oraz gładkimi buchami.

  Regularnie czyść swój sprzęt

  Nie bądź kocmołuchem :)! Dbaj o czystość swojego sprzętu. Nie zapraszaj swoich znajomych na sesje palonka z zabrudzonego sprzętu. Nie dość, że nie wygląda to estetycznie, to w dodatku sprzęt ubrudzony pozostałościami materiału bardzo brzydko pachnie, przez co trudniej, skutecznie go schować. Zapach brudnej lufki może Cię szybko zdemaskować a buszek kiepsko smakować. Sam nie chciałbyś, żeby znajomy zaprosił Cię na obiad, po czym podał Ci go na brudnym, śmierdzącym talerzu, a i sam/a z takich talerzy przecież nie jesz! Lufkę szklaną przykładowo możesz czyścić podobnie jak bongo. Bongo czasem jest trudne w czyszczeniu, jednak jest kilka trików, które pozwolą ci zachować zawsze czyste szkło, a skoro to bardzo ważne, to wpadnij na bloga, by się dowiedzieć, jak czyścić swoje szkło. 

  Nie opalaj swoich lufek

  To, co zostaje na ściankach lufek, to nic innego jak związki toksyczne dla naszego organizmu, niemal w całości pozbawione cennego składnika. Tzw. "resin". Opalanie lufek i wciąganie dymu, który powstaje podczas opalania daje nam uczucie złudnej fazy, która trwa bardzo krótko dlatego, że to, co zostało na ściankach to tylko i wyłącznie BRUD I SMOŁA, popiół, spalony węgiel, które obciążają nasz organizm i zatykają płuca. Wstrzymaj oddech na 4 minuty - uzyskasz ten sam efekt.

  Czysty sprzęt = czysty, obfity w smak, gładziutki buch.

  Podsumowanie

  Mam nadzieję, że pomogłem ci w wyborze lufki i przede wszystkim dowiedziałeś się też jak z niej korzystać i jak o nią dbać. Niczego więcej nie potrzebujesz, bo to kompletny poradnik, który pokazał ci gdzie mozna kupić lufkę i do czego służy lufka. Pozdro!

  Komentarze do wpisu (1)

  30 lipca 2018

  Opalanie lufki to już rytuał. Wiadomo, że szkodzi. Palenie w ogóle szkodzi, ale dlaczegoby nie opalać skoro to takie fajne? :P Ogólnie spoko artykuł nie wiedziałem, że zakup lufki może być tak ciężki

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium