Marihuana w Polsce - od zakazu do legalizacji?

  0
  Marihuana w Polsce - od zakazu do legalizacji?

  Marihuana, czyli susz pozyskiwany z roślin z rodzaju konopi, jest jedną z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych używek na świecie. W Polsce historia marihuany sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to konopie były wykorzystywane do celów przemysłowych, leczniczych i rytualnych. Co ciekawe, Polska nadal jest jednym z krajów, gdzie używa się konopi do tworzenia przeróżnych produktów, takich jak susz CBD, plecaki, czy nawet plastik. Ale jak zmieniało się podejście do tej rośliny w naszym kraju na przestrzeni wieków? Kiedy i dlaczego wprowadzono zakaz jej posiadania i uprawy? Jakie są obecne tendencje i inicjatywy dotyczące legalizacji marihuany w Polsce? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

  Marihuana w Polsce przed zakazem

  Przez wiele stuleci marihuana była w Polsce całkowicie legalna i powszechnie dostępna. Konopie były uprawiane na dużą skalę jako surowiec do produkcji włókien, oleju, papieru i leków. Znane były również właściwości psychoaktywne marihuany, która była używana do celów rekreacyjnych i religijnych. Niektórzy historycy twierdzą, że marihuana była składnikiem napoju zwyczajowego, który był pite przez Słowian podczas świąt i obrzędów. Marihuana to też lek, więc była stosowana jako lekarstwo na różne dolegliwości, takie jak bóle głowy, bezsenność, reumatyzm czy depresja. Co się więc stało?

  Wiesz w jakich krajach marihuana jest teraz legalna? Jeśli nie, to warto się dowiedzieć. Artykuł "Gdzie marihuana jest legalna" pomoże ci rozwiać te wątpliwości.

  [TUTAJ MAPA ŚWIATA I TAKIE ZNAKI ZAPYTANIA Z MARYŚKĄ NA KONTYNENTACH]

  Zakaz używania marihuany w Polsce

  Sytuacja zmieniła się w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to Polska podpisała międzynarodowe konwencje dotyczące kontroli narkotyków. W 1930 roku Polska ratyfikowała Konwencję Genewską o Ograniczeniu Produkcji i Regulowaniu Dystrybucji Opiatów z 1925 roku, która wprowadzała ograniczenia w handlu opium, morfiną i kokainą.

  W 1931 roku Polska przystąpiła do Protokołu Genewskiego o Ograniczeniu Produkcji i Regulowaniu Dystrybucji Konopi Indyjski oraz Preparatów Zawierających Konopie Indyjskie z 1928 roku, który rozszerzał zakaz na konopie indyjskie . W tym samym roku Sejm uchwalił Ustawę o Środkach Odurzających, która wprowadzała karę pozbawienia wolności do 3 lat za posiadanie lub handel narkotykami . W ten sposób marihuana stała się nielegalna w Polsce.

  Marihuana po II wojnie światowej

  Po II wojnie światowej Polska znalazła się pod wpływem Związku Radzieckiego, który prowadził politykę zerowej tolerancji dla narkotyków. W 1951 roku Polska ratyfikowała Konwencję Narodów Zjednoczonych o Środkach Odurzających z 1948 roku, która utrzymywała zakaz konopi indyjskich . W 1961 roku Polska przystąpiła do Konwencji Jednolitej o Środkach Odurzających z 1961 roku, która ujednolicała międzynarodowe prawo narkotykowe i wprowadzała system kontroli i nadzoru nad produkcją i dystrybucją narkotyków.

  W tym samym roku Sejm uchwalił Ustawę o Zapobieganiu Narkomanii i Zwalczaniu Handlu Środkami Odurzającymi, która zaostrzała kary za posiadanie i handel narkotykami do 5 lat pozbawienia wolności. W 1971 roku Polska przystąpiła do Konwencji o Psychotropowych z 1971 roku, która wprowadzała ograniczenia w handlu substancjami psychoaktywnymi, takimi jak LSD, amfetamina czy marihuana . W tym samym roku Sejm uchwalił Ustawę o Przeciwdziałaniu Narkomanii, która podnosiła kary za posiadanie i handel narkotykami do 10 lat pozbawienia wolności . W ten sposób marihuana była traktowana jako groźny narkotyk, który zagrażał zdrowiu i porządkowi społecznemu.

  Marihuana w Polsce w latach 80. i 90.

  W latach 80. i 90. nastąpiły zmiany społeczne i polityczne, które wpłynęły na podejście do marihuany w Polsce. Sejm uchwalił nową Ustawę o Przeciwdziałaniu Narkomanii, która wprowadzała podział narkotyków na tzw. twarde (np. heroina, kokaina) i miękkie (np. marihuana, haszysz) oraz łagodziła kary za posiadanie niewielkich ilości narkotyków do grzywny lub ograniczenia wolności. W latach 90. nastąpił wzrost spożycia marihuany wśród młodzieży, która była pod wpływem zachodniej kultury i muzyki. W tym czasie pojawiły się również pierwsze ruchy i organizacje domagające się legalizacji marihuany w Polsce, takie jak Wolne Konopie czy Inicjatywa Stop Narkotykom.

  Marihuana w XXI wieku, czy ten wiek będzie przełomowy?

  W XXI wieku kwestia legalizacji marihuany w Polsce stała się przedmiotem szerokiej debaty publicznej i politycznej. Z jednej strony pojawiały się argumenty za legalizacją, oparte na badaniach naukowych, doświadczeniach innych krajów i prawach człowieka. Z drugiej strony pojawiały się argumenty przeciwko legalizacji, oparte na zagrożeniach dla zdrowia, bezpieczeństwa i moralności. W tym czasie nastąpiły również zmiany prawne dotyczące marihuany w Polsce.

  W 2000 roku Sejm uchwalił nową Ustawę o Przeciwdziałaniu Narkomanii, która zniosła podział narkotyków na twarde i miękkie oraz zrównała kary za posiadanie i handel narkotykami do 3 lat pozbawienia wolności. W 2011 roku Sejm uchwalił nowelizację tej ustawy, która wprowadzała możliwość umorzenia postępowania karnego wobec osób posiadających niewielkie ilości narkotyków do własnego użytku. W 2017 roku Sejm uchwalił Ustawę o Lekach, która umożliwiała lekarzom wystawianie recept na leki konopne oraz pacjentom ich zakup w aptekach. W ten sposób marihuana stała się częściowo legalna w Polsce. Częściowo, bo nadal trzeba posiadać receptę na medyczną marihuanę.

  Perspektywy na przyszłość, legalizacja marihuany w Polsce

  Jak będzie wyglądać przyszłość marihuany w Polsce? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy ono od wielu czynników, takich jak opinia publiczna, postawa polityków, sytuacja międzynarodowa czy rozwój nauki. Obecnie większość partii politycznych w Polsce jest przeciwna pełnej legalizacji marihuany, choć niektóre z nich popierają rozszerzenie dostępu do leków konopnych lub dekryminalizację posiadania niewielkich ilości marihuany. Według sondaży społecznych, około 40% Polaków jest za legalizacją marihuany, a około 50% jest przeciwko. Wśród młodych ludzi poparcie dla legalizacji jest wyższe i sięga około 60%.

  W ostatnich latach obserwuje się również wzrost aktywności społecznej i obywatelskiej na rzecz zmiany prawa dotyczącego marihuany. Powstają inicjatywy, organizacje i ruchy, takie jak Wolne Konopie, Inicjatywa Ustawodawcza "Stop Represjom", Koalicja Konopna czy Kolektyw Kulturalny. Ich celem jest edukacja społeczna, lobbing polityczny i organizacja protestów na rzecz legalizacji marihuany.

  W kontekście międzynarodowym Polska nie jest odosobniona w swojej debacie nad marihuaną. Wiele krajów na świecie podjęło lub planuje podjąć kroki w kierunku legalizacji lub dekryminalizacji marihuany. Przykładami są Kanada, Urugwaj, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Czechy czy Stany Zjednoczone. W tych krajach obserwuje się różne skutki społeczne, gospodarcze i zdrowotne związane z liberalizacją prawa dotyczącego marihuany. Niektóre z nich to zmniejszenie przestępczości narkotykowej, wzrost dochodów z podatków, poprawa jakości życia pacjentów, spadek konsumpcji innych narkotyków czy zmniejszenie ryzyka zakażeń HIV.

  Podsumowanie

  W świetle tych faktów można się zastanawiać, czy Polska pójdzie śladem innych krajów i zalegalizuje marihuanę w pełnym zakresie lub częściowo. Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ wymaga ono szerokiej dyskusji społecznej i politycznej oraz uwzględnienia różnych aspektów i interesów. Jednak można się spodziewać, że temat ten będzie nadal obecny w przestrzeni publicznej i będzie budził emocje i kontrowersje. Marihuana w XXI wieku to nie tylko kwestia narkotykowa, ale także kwestia wolności, praw człowieka, medycyny, gospodarki i kultury.

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium