Medyczna marihuana - jak działa i dlaczego nie działa na wszystkich tak samo? 0
  Medyczna marihuana, jak działa i dlaczego nie działa na wszystkich tak samo?

  Dlaczego niektórzy ludzie znoszą medyczną marihuanę gorzej, a niektórzy lepiej?

  Medyczna marihuana, gdyby odjąć przedsionek medyczna… jest po prostu marihuaną, czyli nie tylko lekarstwem, a używką. A jak wiadomo, nie każda używka działa na każdego tak samo. Marihuana prócz działania na tle medycznym może zaburzać percepcje, zmieniać nastrój (najczęściej oczywiście na pozytywny, ale jednak zmiana to zmiana) czy chociażby wpływać na sposób postrzegania rzeczywistości.

  I tu się zaczyna górka, bo wiele osób chce korzystać z medycznej marihuany, ale spora część też się boi efektów działania tejże cudownej rośliny. Nie dziwię się skoro na przeróżnych forach można przeczytać, że to używka, która psuje mózg, sprawia, że przestajesz być człowiekiem czy bóg wie co jeszcze. No są to dość sprzeczne informacje, bo tak nie jest i ten, kto to wymyślił to musiał się nieźle nudzić, ale za to jest jedna i prawdziwa informacja. MARIHUANA JEST PSYCHOAKTYWNA, TA MEDYCZNA TEŻ. To trzeba zapamiętać, więc mimo tego, że marihuana wpływa pozytywnie na leczenie i wspomaganie leczenia wielu chorób, to ma ona skutki, które dla niektórych mogą być skutkami ubocznymi.

  Ale co w sumie wpływa na to, że na niektórych marihuana działa tak, a na niektórych inaczej? No właśnie, na to pytanie odpowiedź znajdziesz w tym artykule, a uwierz, że nie jest wcale tak łatwo to wyjaśnić od podstaw.

  Medyczna marihuana, jak działa?

  MM posiada bardzo wiele substancji, które są odpowiedzialne za jej działanie. Są to między innymi terpeny, kannabinoidy oraz flawonoidy, ale jest jeden, który jest znacznie bardziej popularny od reszty – THC. THC jest odpowiedzialne za haj, czyli za psychoaktywne działanie.

  THC ma działanie odurzające, ponieważ ma podobną strukturę molekularną do anandamidu, substancji chemicznej wytwarzanej przez organizm naturalnie. Anandamid jest zaprojektowany tak, by oddziaływał na receptory komórkowe w naszym organizmie wywołując konkretne reakcje fizyczne i psychiczne. Reakcje te wpływają na aktywność neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina.

  Zdolność anandamidu do interakcji z dopaminą i serotoniną oznacza, że ma silny wpływ na nastrój i emocje. Wpływa również na funkcje wykonawcze, która jest ogólnym terminem obejmującym czynności umysłowe takie jak uczenie się, zapamiętywanie, planowanie i podejmowanie decyzji. 

  W takim razie jeśli THC ma podobną strukturę molekularną do anandamidu, to znaczy, że może łączyć się z tymi samymi receptorami co anandamid. Tylko że działanie THC na te receptory i neuroprzekaźniki jest znacznie silniejsze od substancji, która wytwarza się naturalnie w naszym organizmie.

  Dla wielu osób działanie THC jest przyjemne, jednak nie wszystko złoto co się świeci i jak dobrze wiesz, THC ma też swoje skutki uboczne. Między innymi zaniki pamięci krótkotrwałej, zmniejszona koncentracja (tu zależy w sumie od kilku rzeczy), senność, a osoby podatne na lęk mogą odczuć go mocniej.

  Dodatkowo THC oddziałuje z komórkami całego ciała, a nie tylko z mózgiem, dlatego niektórzy odczuwają fizyczne skutki uboczne jak; suchość w ustach, przekrwione lub nawet bolące oczy. Nawet medyczna marihuana wpływa na prace układu krwionośnego, podwyższając tętno lub szybkość bicia serca, powodując jego kołatanie.

  Jednak nie wszystkie efekty występują u każdego człowieka, więc co odpowiada za to, jak działa medyczna marihuana?

  Wiele czynników wpływa na to, jak działa MM, jest to między innymi:

  - Zawartość THC w roślinie,

  - poziomy innych kannabinoidów i terpenów,

  - sposób spożycia (waporyzacja, olejki, jedzenie, lufka, bongo itp.),

  - ilość spożywanej konopi.

  To nie wszystko, wyżej skupiłem się na czynnikach, które zależne są od medycznej marihuany, a gdzie w tym wszystkim jest człowiek?

  Genetyka, a jej wpływ na działanie marihuany

  Każdy, to ale każdy człowiek ma swój unikalny kod genetyczny. Kto by pomyślał, że DNA może mieć wpływ na to, jak działa medyczna marihuana, a wpływ ma.  

  W 2013 roku przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział 86 osób korzystających z marihuany, oraz 58 które marihuany nigdy nie próbowali. Każdy uczestnik przeszedł serię testów komputerowych, które to miały ocenić ich funkcje wykonawcze. Funkcje obejmowały: pamięć krótkotrwałą, podejmowanie decyzji, skupienie. Pobrano również próbki krwi, by móc zdefiniować różnice genetyczne między tymi osobami.

  Badanie przyniosło dwa ustalenia. Po pierwsze, codzienne używanie konopi nie ma negatywnego wpływu na funkcje wykonawcze (choć wiemy, że na dłuższą metę tak jest), a druga sprawa to to, że różnice genetyczne odegrały tutaj znacząca rolę.

  Genetyka wpływa na działanie konopi zmieniając liczbę receptorów, z którymi THC może się łączyć. Przykładowo osoby z genotypem COMT mieli większy problem z koncentracją. Co prawda badania nad tym cały czas trwają, ale można wystosować pewne wnioski. Genetyka ma duży wpływ na to, jak konopie będą na ciebie działać.

  Nastawienie i oczekiwania

  Złe nastawienie potrafi zniszczyć najlepszą imprezę, nie będziesz się dobrze czuł tam, gdzie nie chcesz dobrze się czuć. Tak samo jest w przypadku zażywania konopi. Jeśli podejdziesz do tego z pozytywnym nastawieniem, gwarantuje, że będzie ci o niebo lepiej niż w przypadku, gdy twoje nastawienie będzie złe.

  Tak samo jest w przypadku miejsca, w którym spożywasz konopie. Jeśli czujesz się bezpiecznie i środowisko jest dla ciebie przyjazne, to prawdopodobnie twoja faza będzie przyjemniejsza niż w przypadku gdy będziesz w jakimś nieznanym ci miejscu, daleko od domu, z których ludźmi ledwo znasz.

  Dawkowanie medycznej marihuany

  Jest to chyba najbardziej oczywista sprawa. Dawka, jaką przyjmiesz, będzie miała najwięcej do gadania podczas fazy. Nawet jeśli podzieliłeś dawkę na dwie równe części możliwe, że jedna będzie mocniejsza od drugiej, bo niemożliwe jest to, że w jednym kwiatku wszystkie kannabinoidy, terpeny i przede wszystkim THC, będą równo rozłożone.

  Wdychanie i sposób dostarczania do organizmu konopi też przełoży się na moc fazy. Waporyzując dostarczysz najwięcej składników aktywnych.  

  Tolerancja na medyczną marihuanę

  O tolerancji można pisać i pisać bez końca. Im większa tolerancja, tym słabsze działanie konopi – to jest pewne. A jak to się dzieje, że tolerancja się zwiększa?

  Ogólnie rzecz biorąc tolerancja może być na wszystko, to właśnie przez nią można popaść w uzależnienie. Tolerancja wzrasta wraz z każdą kolejną dawką, organizm po prostu się przyzwyczaja do pewnych substancji i nie działają one już tak samo mocno, jak w przypadku pierwszego razu.

  Wtedy by poczuć to samo, trzeba zwiększać dawkę.

  Jak wiadomo medyczną marihuanę używa się nie do celów rekreacyjnych, a do celów medycznych. Dlatego wzrost tolerancji, dla osób, które nie chcą czuć otępienia lub skutków ubocznych, a nadal korzystać z medycznych benefitów marihuany, to dobra opcja.

  Interakcje medycznej marihuany z innymi lekami

  Konopie będą działać inaczej np. wtedy gdy będziesz je mieszać z np. alkoholem, lub innymi lekami. Gdy wymieszasz konopie z alkoholem możesz być pewien, że odczuwalny haj będzie większy, ale inny niż w przypadku palenia samej medycznej marihuany.

  Zachowaj ostrożność podczas zażywania konopi, mogą one źle reagować z różnymi lekami, tymi dostępnymi na receptę, jak i te bez recepty. Najlepiej skontaktować się wtedy z lekarzem, który przepisał ci medyczną marihuanę.

  Podsumowanie

  Jak widzisz, powodów, dla których medyczna marihuana działa inaczej na każdego, trochę jest.

  Jeśli uważasz, że działanie THC jest dla ciebie przytłaczające, a dostałeś receptę na medyczną marihuanę, spróbuj od mniejszych dawek lub zmieszaj susz THC z CBD. Możesz również poprosić o słabszą odmianę, z tego co pamiętam to na rynku miała się pojawić odmiana 10% CBD i 1% THC.

  Jeśli masz problem z tolerancją i widzisz, że znacznie u ciebie rośnie, skorzystaj z przerwy tolerancyjnej.

  W każdym razie każdy z czynników jest ważny w przypadku styczności z konopiami, być może dowiedziałeś się czemu na ciebie działają bardziej, a na twoich znajomych mniej.  

  Komentarze do wpisu (0)

  [product category_id="13" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  [product show="promotion" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]
  Spis treści
  Blog kategorie
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium